Startowa FUN&HOBBY kuchnia (nie) zdrowe przekąski

(nie) zdrowe przekąski

5 min read
0
5
10,355

W wakacje szczególnie dużo czasu spędzamy w stajni, zachęca do tego ładna pogoda, dłuższy dzień i przerwa od szkoły. Przynosimy ze sobą zapasy jedzenia, konie wiadomo ciekawskie zwierzęta, mają ochotę wszystkiego spróbować, jednak co dobre dla nas niekonieczne dobre jest dla nich.

Owocowy zawrót głowy

Większość owoców jest bezpiecznych, poniżej lista:
Morele (bez pestki)
Jabłka (bez rdzenia)
Jagody (w tym truskawka, jagoda, jeżyna, malina, malina)
Banan
Winogrona
Mango
Pomarańcze i inne cytrusy
Brzoskwinia (bez pestki)
Gruszka
Ananasy
Śliwki (bez pestek)
Arbuz

Warzywa

Warzywa nie są już tak dobre dla koni, jak owoce. Najlepszą opcja jest marchew. Dobrze by była umyta. Jeżeli to ma być przekąska to dobrze by dodatkowo była pokrojona w nie za cienkie plasterki. Jest spora grupa warzyw, której konie muszą unikać. Takie jak;
brokuły, kapusta, kalafior, brukselki-te warzywa podane w większe ilości mogą powodować gazy i niestrawność a co za tym idzie doprowadzić do kolki.
Pomidory – same w sobie nie są toksyczne dla koni za to trujące są krzaczki pomidora, więc należy pamiętać, by nie wyrzucać ich na pastwisko gdzie przebywają konie.
Kolejną grupą produktów, jakie konie muszą unikać to czosnek i cebula. Chociaż czosnek znajduje się w wielu specyfikach dla koni tak naprawdę jego prozdrowotny wpływ nie został zbadany. Nie są także określone toksyczne dawki dla koni. Na pewno nie powinien być podawany surowy, może on być przyczyna wrzodów żołądka, krwawień i niedokrwistości, gdy podawany jest w dłuższym okresie.
Surowe ziemniaki są także toksyczne dla koni znajduje się w nich spora ilość solaniny.
Awokado a w szczególności jego skórka nigdy nie powinno być podawane koniom zawiera substancje zwaną persin, zjedzenie owocu może spowodować zaburzenia krążenia i oddychania oraz uszkodzenie mięśnia sercowego.

Okazjonalne przekąski

Należy rozróżnić także częstowanie konia okazjonalnie kostką czekolady od karmienia go nią. Badania wykazały, że duża ilość kakao wpływa negatywie na konia, jednak jedna kostka raz na jakiś czas nie zrobi mu krzywdy Czekolada zawiera dużo cukru więc według mnie, tak samo, jak cukier w kostkach nie powinna być podawana. Suchy chleb to też przysmak często zjadany przez konie. Obecnie pieczywo nie jest już takie zdrowe, piekarnie dodają bardzo dużo chemii do niego więc nie powinniśmy podawać większej ilości. Należy pamiętać, ze suchy chleb to tez tylko przysmak, nie możemy nim zastąpić posiłku dla konia. Duża ilość skrobi znajdującej się w pieczywie może wywołać problemy ortopedyczne, chleb ma właściwości wzdymające co może prowadzić do kolki, gluten do zaczopowania jelit. Chleb to także produkt łatwo psujący się, często pomimo pozornie prawidłowego suszenia pleśnieje, więc należy go dobrze przejrzeć, zanim poda się go koniom.

Załaduj więcej w kuchnia
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Medycyna naturalna czyli jak prawidłowo leczyć konia metodami domowymi.

Konie w całym swoim długim życiu przechodzą wiele infekcji, chorób lub kontuzji. Niektóre …