Startowa Hipologia ewolucja Najlepsi przyjaciele

Najlepsi przyjaciele

8 min read
0
1
6,180

Konie to wspaniali towarzysze! Można z nimi zjechać świat! Jednak nie zawsze człowiek i koń tak dobrze się dogadywali!

JAKIE BYŁY POCZĄTKI?

Konie zostały oswojone przez człowieka jako jedne z ostatnich zwierząt. Pierwszymi, którzy rozpoczęli proces ich ujarzmiania byli prawdopodobnie Hindusi lub Chińczycy około 4000 lat przed naszą erą!

Dlaczego tak późno?

DEFENSE DEPT. PHOTO (MARINE CORPS) A171729

Początkowo ludzie polowali na konie ze względu na ich mięso, a do pracy używano mułów, osłów i wołów. Później jednak doceniono zdolności konia dzięki niemu transport był o wiele szybszy , a prace polowe były łatwiejsze.

Przez wiele lat konie pracowały w kopalniach węgla pod ziemią. Tam tworzone były specjalne podziemne stajnie! Niestety, jeśli konie raz zjechały windą w dół, to już nigdy nie wracały na powierzchnię…

Dziś większość prac wykonują maszyny. Dzięki temu konie stały się pełnoprawnymi członkami społeczności. Niestety, nie zawsze tak było!

NAKARM MNIE

Konie zanim zostały oswojone żywiły się głównie roślinami, które udało im się znaleźć: liśćmi, trawą itd. Są z natury roślinożerne: zęby koni mają płaską powierzchnię, dzięki której mogą rozcierać pokarm pochodzenia roślinnego. Poza tym ich przewód pokarmowy jest bardzo długi, natomiast u zwierząt, które żywią się mięsem, system trawienny powinien szybko przetwarzać pokarm!

To oczywiste: konie nie powinny jeść mięsa! Niestety, znane są przypadki takich sytuacji z winy człowieka!

SIERŻANCIE, JESZCZE ORZESZKÓW?

Wyobrażacie sobie konia w wojsku? Sierżant Reckless służył w amerykańskim wojsku podczas wojny w Korei i był… Koniem! Według jego towarzyszy, potrafił zjeść wszystko: jajecznicę, orzeszki, bekon, czekoladę, cukierki, tosty i ziemniaki! Wszystko popijał dwiema puszkami coca-coli!

Niezła dieta? Żołnierze opowiadali, że przy sierżancie Reckless nie można było zostawić ŻADNEGO jedzenia!

Niektóre konie potrafią zjeść wszystko, co poda im opiekun, nie oznacza to jednak, że powinny! Niestety, człowiek wykorzystując te zwierzęta do własnych celów, często zmuszał je do jedzenia nieodpowiedniego pożywienia!

 

BYĆ, ALBO NIE BYĆ!

Człowiek przez długi czas traktował konia jako niezawodny środek transportu. Na przykład by mogły wziąć udział w ekspedycji na tereny Antarktydy i Arktyki, przyzwyczajano je do jedzenia mięsa. Dlaczego? Konie transportujące ludzi i ekwipunek musiały przetrwać w środowisku, w którym trudno było o jakiekolwiek pożywienie roślinne.

Z podobnych powodów członkowie plemienia z KAZACHSTANU przygotowywali konie do wyprawy przez pustynię Gobi. Brak roślin doprowadziłby konie do śmierci głodowej, dlatego opiekunowie postanowili nauczyć konie jeść to, co pozostali członkowie ekspedycji, czyli mięso! W 1954r National Geographic opisał historię Kazacha, Qali Bega, który prowadził swoje plemię z Chin do Indii. Część podróży przez pustynię przebyli na koniach-mięsożercach!

DZIWNE PRZYPADKI

Dzisiejsza WIEDZA O KONIACH jest o wiele bardziej rozwinięta, niż kiedyś.

Konie z natury są płochliwe. Często też mają dużo energii, którą trzeba spożytkować.

Źle ukierunkowana energia może popchnąć konia do różnych niecodziennych zachowań!

Niesamowity przypadek opisał sir William Knighton, który podróżował po Indiach.

Ze swoją ekspedycją przybył do wioski o nazwie Lucknow. Przybysze dziwili się, dlaczego w wiosce wszyscy mieszkańcy pochowali się w domach, a drzwi zamknęli na cztery spusty. Po chwili przekonali się, że w wiosce grasował ogier! Okazało się, że atakował ludzi. Niektórych mocno ranił, a innych… nawet zabił!

W XIX wieku udokumentowano wiele przypadków ludzi zaatakowanych przez konie, głównie w Północnej Ameryce. Być może było to związane z ich rzadkimi kontaktami z człowiekiem. Konie nie były przyzwyczajone do uległości, a człowiek nie znając ich psychiki nie potrafił nad nimi zapanować.

CZY KONIE SĄ AGRESYWNE?

Wraz z postępującą wiedzą na temat zachowania koni, człowiek nauczył się z nimi koegzystować. Nie bez znaczenia jest też fakt, że im bardziej konie przyzwyczajane są do dobrego traktowania, tym są mniej agresywne!

ROZUMIEM CIĘ, PRZYJACIELU!

Niektórzy z Was uznają te historie za szokujące! Jednak konie to wrażliwe zwierzęta. Niewłaściwe ich traktowanie może doprowadzić do skrajnych sytuacji. Warto wiedzieć więcej o naszych kopytnych przyjaciołach! Dzięki temu możemy lepiej rozumieć ich potrzeby, dbać o ich wygodę i dobre samopoczucie!

Załaduj więcej w ewolucja
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ewolucja jeździectwa-jak zmieniało się jeździectwo na przełomie lat.

Konie są z nami od początków świata. Na początku ich gatunek był wielkości kucyków falabel…