Zachęcanie konia do cofania się to proste zadanie, które powinien opanować każdy, kto chce jeździć konno. Podczas różnego rodzaju zawodów sędziowie często oczekują od uczestników prezentacji cofania, taki manewr może się też przydać podczas jazdy w terenie.
Podobnie jak w przypadku większości komunikatów, również sygnały dotyczące cofania się są nieco odmienne w różnych stylach jeździeckich. Będzie o tym mowa za chwilę. Należy pamiętać, że cofanie się nie należy do naturalnych zachowań konia i w związku z tym wymaga od niego pewnego wysiłku.
Manewr cofania należy wykonywać dopiero po zatrzymaniu, nie można go rozpoczynać ze stępa ani tym bardziej z żadnego szybszego chodu. Dlaczego? Ponieważ nagłe zaprzestanie ruchu do przodu i rozpoczęcie cofania mogłoby zdezorientować konia. Przecież nie przyszłoby Ci do głowy, żeby zacząć cofać samochód, zanim go zatrzymasz, prawda? Więcej informacji na temat sposobu zatrzymywania konia znajdziesz we wcześniejszym punkcie, zatytułowanym „Zatrzymanie”.
W stylu western W jeździectwie w stylu western cofanie się to manewr o szczególnym znaczeniu. Konie wykorzystywane do wiązania bydła oraz pracy na ranczu często podejmują ten manewr. Ma on również kluczowe znaczenie dla koni poruszających się w trudnym terenie. Zawsze można trafić w jakiś wąski przesmyk i wtedy można tylko wycofać konia.
Aby skłonić konia do wycofania się, amatorzy stylu western stosują następującą procedurę:
1. Przesuń dłoń na wodzach w stronę szyi konia, zwiększając w pewnym stopniu napięcie na wodzach. Stopniowo przyciągaj wodze w kierunku swojego pępka.
2. Jeżeli koń nie zacznie się cofać, uciśnij go obiema łydkami, jednocześnie utrzymując wsteczne napięcie na wodzach.
3. Po wykonaniu przez konia kilku kroków do tyłu (to, jak daleko będziesz się musiał cofnąć, zależy od Twojej sytuacji), przerwij ruch. W tym celu przenieś ręce w kierunku szyi konia i zwolnij ucisk ze strony łydek.
W stylu klasycznym
Amatorzy stylu klasycznego niekiedy wykorzystują manewr cofania podczas pokazów i konkursów, znajduje on zastosowanie również podczas wypraw w teren. Chociaż w jeździectwie klasycznym korzysta się z niego rzadziej niż w przypadku stylu western, cofanie konia należy do ważnych manewrów, które amator jeździectwa klasycznego powinien mieć opanowane.
Aby skłonić konia do cofania się, miłośnicy jeździectwa klasycznego powinni wykonać następujące trzy kroki:
1. Zbierz wodze o kilka centymetrów, aby skrócić dystans między Twoimi dłońmi a pyskiem konia. Uzyskaj napięcie na wodzach poprzez stopniowe przyciąganie ich do swoich bioder.
2. Jeżeli koń nie zacznie się cofać, delikatnie pociągaj na przemian to jedną, to drugą wodzę. Jeżeli ten ruch nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, uciśnij konia obiema łydkami, jednocześnie utrzymując naprzemienne pociąganie za wodze.
3. Po wykonaniu przez konia kilku kroków do tyłu (to, jak daleko będziesz się musiał cofnąć, zależy od Twojej sytuacji), przerwij ruch. W tym celu przenieś ręce w kierunku szyi konia i zwolnij ucisk ze strony łydek.
źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem