Startowa Świat Lucky Porady Porady od Lucky Team Mniejszy ciężar vs postanowienia noworoczne – czyli ulżyj swojemu koniu!

Mniejszy ciężar vs postanowienia noworoczne – czyli ulżyj swojemu koniu!

6 min read
0
1
2,834

Waga bywa drażliwym tematem, z którym większość ludzi w pewnym momencie swojego życia musi się zmierzyć. Choć zwykle niechętnie się nad tym zastanawiamy, dla jeźdźca jest to dość istotna sprawa. Już wyjaśniam, dlaczego.

Wygoda w siodle.

Instruktor jazdy prawdopodobnie dysponuje siodłami przystosowanymi do potrzeb osób o przeciętnej wadze. Jeżeli ważysz więcej, będziesz potrzebować odpowiedniego siodła. Zbyt małe siodło nie zapewni Ci ani wygody, ani bezpieczeństwa.

Obciążenie konia.

Wielu specjalistów od koni uważa, że koń nie powinien nosić ciężaru przekraczającego 20 procent jego własnej masy. Przekroczenie tego limitu może skutkować dolegliwościami, a nawet urazami grzbietu. Większość koni waży około 450 kilogramów, jeśli więc ważysz ponad 90 kilogramów, to będziesz potrzebować większego konia. Instruktor może nie dysponować potężniejszym koniem, w związku z czym być może zaproponuje Ci wierzchowca, dla którego będziesz za ciężki. Chociaż większość koni szkoleniowych to naprawdę dzielne zwierzęta i na pewno sobie poradzą, to z pewnością lepiej ich nadmiernie nie
obciążać.

Większa łatwość wsiadania i zsiadania.

Jeżeli kiedykolwiek wsiadałeś na konia, to wiesz, że wdrapanie się na siodło wymaga sporej siły rąk i obręczy barkowej. Im większy ciężar musisz wciągnąć, tym większe masz przed sobą wyzwanie. Bywa tak, że bardzo ciężki jeździec może wsiąść na konia wyłącznie po schodkach albo z pomocą wysokiej podpórki. Schodki można oczywiście stosować bez przeszkód, o ile się nimi dysponuje. Jeżeli jednak nie masz dostępu do takiej pomocy, możesz nie dać rady wsiąść na konia. Jeżeli zatem wybierzesz się w teren, może Cię czekać długi pieszy spacer z powrotem, ponieważ podczas jazdy w terenie jeźdźcy dość często wsiadają na konie i z nich zsiadają.

Energia do jazdy.

Jazda konna wymaga siły fizycznej i wytrzymałości. Jeżeli kiedykolwiek cierpiałeś z powodu nadwagi, to doskonale wiesz, że przy wykonywaniu męczących zadań często brakowało Ci tchu. Przy zdrowej wadze zdecydowanie łatwiej jest nadążyć za koniem. Jeżeli przed rozpoczęciem jazdy konnej musisz spróbować maksymalnie zbliżyć się do zdrowej wagi, być może zastanawiasz się, jak to zrobić. Wskazówek na temat zrzucania zbędnych kilogramów dostarczają liczne książki o odchudzaniu oraz diety. Z moich doświadczeń wynika, że spożywanie dużych ilości białka oraz zielonych warzyw przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów do minimum pozwala kontrolować masę ciała i zapewnia dużo energii do jazdy. Jeździec powinien też zadbać o ograniczenie poziomu cukru, ponieważ jego nadmiar powoduje przyrost masy i wahania poziomu energii. Kalorie to kalorie, bez względu na to, w jakiej formie są spożywane. W związku z tym powinieneś wybrać sobie dietę i ściśle jej przestrzegać. Klucz do utraty zbędnych kilogramów to wydatkowanie w ciągu dnia większej liczby kalorii, niż się spożywa.

Najłatwiej ten cel osiągnąć, więcej się ruszając i mniej jedząc. Wyznacz sobie zatem rozsądne cele i nie spiesz się przesadnie. Stosuj zrównoważoną dietę i wykonuj przynajmniej niektóre z ćwiczeń. Osoby zainteresowane zagadnieniem utraty wagi odsyłam do książki Dieting for Dummies, 2nd Edition (Jane Kirby, R.D oraz American Dietetic Association

 

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…