Metoda bata i marchewki

4 min read
0
0
4,622

Koń znalazł się w świecie ludzi nie z własnej woli. Został złapany i udomowiony. W zamian za pokarm i opiekę służy człowiekowi. Aby wiedział, czego się od niego oczekuje, trzeba mu to cierpliwie tłumaczyć. Należy powtarzać, aż koń zapamięta. W nauce najlepsze efekty daje nagradzanie i zachęcanie. Kara powinna być stosowana tylko w ostateczności.

• Nagroda będzie skuteczna, gdy dana zostanie zaraz po wykonaniu ćwiczenia. Często motywuje konia do jego powtórzenia. Najbardziej zrozumiałą nagrodą są smakołyki — jabłka, marchewki. Nagrodą jest też odezwanie się do konia spokojnym głosem, poklepanie lub podrapanie po szyi. W zaawansowanym szkoleniu nagrodą po trudnych ćwiczeniach jest chwila rozluźnienia, długa, luźna wodza i poklepanie.
• Kara, jeśli jest wymierzana pod wpływem emocji, przynosi więcej szkody niż pożytku. Gdy jest nadmierna i zbyt częsta, prowadzi do narastającego oporu konia. Na konia, który był często nagradzany, jako kara działa ostry ton głosu.

WSKAZÓWKA

Kara jest konieczna, gdy koń ma złe nawyki (kopanie, gryzienie itp.). Powinna być stosowana jedynie przez doświadczonego szkoleniowca i natychmiast po przewinieniu. Dawanie koniowi marchewek i jabłek bez przyczyny spowoduje,że utracisz możliwość nagradzania go. Może doprowadzić do jego nieposłuszeństwa.

UWAGA

Nie dawaj koniowi przysmaków, gdy skubie Cię pyskiem. Skojarzy zależność nagrody od takiego zachowania i będzie skubał coraz nachalniej. Gdy nie otrzyma przysmaku, może ugryźć osobę, która nie odpowiada na jego zaczepki.

WSKAZÓWKA

Przyzwyczajenie staje się drugą naturą konia. Jest on przyzwyczajony do obsługi przez człowieka, noszenia kantara, jeźdźca itp. Stałe i konsekwentne powtarzanie czynności utrwala pożądane zachowania konia.

UWAGA

Koń ma bardzo dobrą pamięć. Jeśli kilka razy z rzędu przechodził do galopu w określonym miejscu, to będzie w nim usiłował zagalopować bez żadnego sygnału ze strony jeźdźca.

WSKAZÓWKA

Konie używane do szkolenia są nieco zdezorientowane. Co pół godziny, godzinę zmieniają się jeźdźcy. Używają oni pomocy z różną siłą, w różny sposób, a oczekują tego samego. Po rozpoczęciu jazdy musi upłynąć 10 – 15 minut, aby koń przyzwyczaił się do jeźdźca.

źródło: Poradnik bez kantów, autor: Witold Wrotek

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…