Startowa dyscypliny jeździeckie Kto po kapelusz do królowej elżbiety?

Kto po kapelusz do królowej elżbiety?

5 min read
0
1
2,687

Raz w roku, w Wielkiej Brytanii odbywa się niesamowite i niepowtarzalne święto. Jest to Royal Ascot Racecourse- najznamienitsze wyścigi konne, w całej Europie!

KRÓLEWSKA TRADYCJA

Tradycja sięga już ponad 300 lat, bo pierwsze zawody zostały zorganizowane, w 1711 roku przez królową Anne. Wyścigi są dość długim i głośnym eventem- trwają pięć dni, a w każdym dniu bierze osobiście udział sama królowa. Jak sama nazwa mówi, odbywają się w Ascot, czyli miejscowości w pobliżu słynnego zamku Windsor. Jest to jedna z rezydencji królowej, która jest zamieszkana przez nią właśnie na czas trwania wydarzenia.

KRÓLOWA ELŻBIETA II

Pewnie niektórzy z Was nie wiedzą, że obecna królowa Wielkiej Brytanii jest wielką fanką jeździectwa. Posiada wiele stajni i wiele koni, które wygrywały nie jedną królewską gonitwę. Kiedy miała 19 lat po raz pierwszy wzięła udział w wyścigach i do dziś kontynuuje tą tradycję, nie opuściła bowiem ani jednych zawodów! Ma pod sobą również dżokejów, którzy reprezentują ją nosząc purpurowe koszulki oraz aksamitne kaski.

WYGRANA

Łącznie można wygrać 30 trofeów, ale tylko trzy z nich są reprezentowane przez królową. Największym zaszczytem wygrania takiego trofea jest możliwość zatrzymania go na stałe, pozostałe 27 co roku wraca do Ascot aby trafić w nowe ręce. Uważa się też, że są to najbardziej bogate i prestiżowe zawody, oprócz gratulacji z rąk Elżbiety II, pula nagród wynosi prawie 4 miliony funtów.

PUBLIKA

Co roku do Ascot przybywa około 300 tyś Europejczyków. Jest wiele trybun i osobnych stref dla oglądających. Jednak najlepsze i najbardziej uznane miejsca są zarezerwowane tylko dla nielicznych. Aby dostać się do niektórych sektorów zawodów potrzeba rekomendacji rodziny królewskiej i pozytywnego przejścia kontroli i wywiadu królewskiej straży.

DRESS CODE

Są to zdecydowanie najbardziej eleganckie zawody jeździeckie na świecie. Kobiety pojawiają się tutaj w eleganckich sukniach, a mężczyźni w garniturach. W sektorach blisko królowej, panów obowiązują jasne fraki i cylindry, a panie suknie z zakrytymi ramionami i słynne kapelusze. Wymyślne kapelusze to znak rozpoznawalny zawodów. Tradycją jest bowiem pokazanie się w jak najbardziej kreatywnym i wymyślnym nakryciu głowy. Nie są to zwykłe kapelusze, ale wręcz arcydzieła! Niektóre pełne piórek i siateczek, inne zupełnie niepoważne. Przez to, jest to dla Brytyjczyków bardzo ważne wydarzenie kulturalne.

Myślę, że wiele osób marzy aby poczuć się jak arystokracja i wziąć udział w tym niesamowitym wydarzeniu! A Wy, jaki kapelusz byście założyły? 🙂

Autor- Julia Kistowska

  • Western.

    Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…
  • Pony Games.

    Pony Games pojawiły się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Natychmiast spotkały s…
  • Sportowe rajdy konne.

    Dyscyplina  jaką są sportowe rajdy konne jest dyscypliną stosunkowo młodą. Pierwsze z…
Załaduj więcej w dyscypliny jeździeckie
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Western.

Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…