Startowa dyscypliny jeździeckie Kto pierwszy, ten lepszy! zwycięża najszybszy!

Kto pierwszy, ten lepszy! zwycięża najszybszy!

6 min read
0
1
2,870

Do biegu, gotowi! START! Tłumy wstrzymują oddech, oczy wszystkich zwrócone są na rozpędzone konie! Galopują, ile sił w nogach! Zwycięża najszybszy!… Lubicie oglądać wyścigi? Ta adrenalina, pełne niepokoju oczekiwanie na start i silne emocje podczas gonitwy! Uff! To dyscyplina dla tych, którzy lubią wiatr we włosach i przed wszystkim, nie boją się dużych prędkości!

ZAŁOŻYMY SIĘ?

Skąd wzięły się wyścigi konne?
Tego pewnie nie dowiemy się nigdy. Ludzie od zawsze lubili się licytować! Wyścigi były najprostszą formą rozstrzygnięcia, który koń jest najszybszy! Już w starożytnej Grecji urządzano wyścigi, nie tylko pojedynczych koni, ale całych rydwanów!
Pierwsze oficjalne wyścigi w czasach nowożytnych miały miejsce w Anglii. Król Karol II sporządził LISTĘ ZASAD, które regulowały sprawy organizacyjne zawodów i stały się pierwszymi państwowymi regulacjami wyścigów konnych. Dystans, jaki musieli pokonać zawodnicy to około 6.5 kilometrów.
We Francji, pierwszy udokumentowany wyścig miał miejsce za czasów panowania króla Ludwika XIV. Konkurs był wynikiem… ZAKŁADU między szlachcicami! Hazard związany z wyścigami był powszechny w tamtym czasie we Francji!

DO STARTU, GOTOWI…

Na czym polegają wyścigi? Wydawałoby się, że to najprostsza dyscyplina na świecie. Konie ścigają się po wyznaczonym torze, zwycięża ten, który jest pierwszy na mecie.
To nie takie proste!
Konie do takich zawodów przygotowywane są całe życie! Od wczesnych lat muszą ćwiczyć swoją SZYBKOŚĆ i KONDYCJĘ pod okiem trenerów. Dla dżokeja wyścig to też nie lada zadanie! Musi mieć określone warunki fizyczne (niski wzrost i waga), a jego umiejętność PÓŁDOSIADU jest wręcz kluczowa!

SZYBKOŚĆ MAJĄ WE KRWI!

Jakie rasy uważane są za najszybsze? Przede wszystkim rasy gorącokrwiste!
Konie pełnej krwi angielskiej, arabskiej oraz QUARTER HORSE, które powstały w wyniku wymieszania krwi hiszpańskiej i angielskiej.

Dlaczego gorącokrwiste?

Konie tych ras są zrywne, szybko reagują na bodźce. Ich budowa też jest inna niż koni zimnokrwistych, które są ciężkie i powolne. Przedstawiciele ras gorącokrwistych są ZGRABNI, mają silne nogi i potrafią bardzo szybko wystartować!

LEKKI JAK PIÓRKO!

Zainteresowaliśmy Cię wyścigami i teraz marzysz o byciu dżokejem? Startujący w zawodach jeździec musi spełnić mnóstwo wymogów!
Przede wszystkim, musi mieć określoną WAGĘ. Byłoby to nie w porządku, gdyby jeden koń miał do udźwignięcia jeźdźca lżejszego, a drugi cięższego, prawda?
Dlatego przed zawodami JEŹDŹCÓW z całym EKWIPUNKIEM się waży. Jeśli ważą za mało, dokładane są specjalnie obciążenia, tak, żeby każdy miał równe szanse! Jeździec nie powinien być też zbyt WYSOKI (chociaż zdarzali się w historii wysocy dżokeje, którzy zdobywali laury!).
Jeśli marzysz o zawodzie dżokeja, masz niski wzrost i nie przeszkadza Ci DIETA, masz duże szanse powodzenia! Poszczególne kraje mają swoje wytyczne, dotyczące pożądanej wagi i wieku jeźdźca (w niektórych musisz mieć skończone 16 lat, w innych 14 lat), dlatego warto to sprawdzić, zanim podejmiesz decyzję!

WIO! DO METY!

Wyścigi mają bardzo długą tradycję. Wyszkolenie zawodników, zarówno konia, jak i jeźdźca wymaga wielogodzinnych treningów i wielkiego poświęcenia. Te wiele lat ciężkiej pracy zostaje zweryfikowane w ciągu kilku minut gonitwy, podczas której nie można sobie pozwolić na najmniejszy błąd! Jak tam, wszyscy gotowi?

J.Budzowska

  • Western.

    Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…
  • Pony Games.

    Pony Games pojawiły się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Natychmiast spotkały s…
  • Sportowe rajdy konne.

    Dyscyplina  jaką są sportowe rajdy konne jest dyscypliną stosunkowo młodą. Pierwsze z…
Załaduj więcej w dyscypliny jeździeckie
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Western.

Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…