Startowa FUN&HOBBY ciekawostki Kto był pierwszy? koń a może człowiek? czy znasz odpowiedź?

Kto był pierwszy? koń a może człowiek? czy znasz odpowiedź?

2 min read
0
5
5,080

Historia konia rozpoczęła się wiele milionów lat przed rozwojem najstarszych cywilizacji.

Na podstawie odnalezionych skamienielin udało się prześledzić dzieje konia aż do okresu eoceńskiego. Okres ten rozciągał się od około 60 do 40 milionów lat temu. Daleki przodek konia, zwany Hyracotherium lub Eohippus, mierzył od 25 do 50 cm wysokości w kłębie. Bardziej z wyglądu przypominał współczesnego psa niż konia. Konie, jakie znamy obecnie, żyły już około dwóch milionów lat temu.


Jeśli za podgatunek człowieka rozumnego uznać neandertalczyka, to można przyjąć, że człowiek rozumny pojawił się na Ziemi około 400 tysięcy lat temu. Konie istniały więc na Ziemi dużo wcześniej niż człowiek!
Dopiero 6-8 tysięcy lat temu w Mezopotamii i Chinach koń został udomowiony. Koń radził sobie doskonale bez człowieka. Żył i komunikował się w stadzie. Ustalał hierarchię, okazywał emocje, ostrzegał przed zagrożeniami itp. Konie używają własnego języka.

WSKAZÓWKA

Człowiek wyprzedził w rozwoju konie. Im nigdzie się nie spieszy. Tak jak przed milionami lat spokojnie skubią trawę. Pamiętaj o tym, gdy zechcesz konia czegoś nauczyć. Nie niecierpliw się. Daj mu czas na zrozumienie, czego od niego chcesz, a on będzie Ci służył. Dla niego czas płynie wolniej niż dla Ciebie.

autor: Witold Wrotek, „Poradnik bez kantów”

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ewolucja jeździectwa-jak zmieniało się jeździectwo na przełomie lat.

Konie są z nami od początków świata. Na początku ich gatunek był wielkości kucyków falabel…