Każdy z nas wie co to są zawody ujeżdżeniowe, skokowe czy WKKW. Jednak czy wiecie co to jest horseball lub pegging?
Buskaszi
Jest to narodowy sport Afganistanu, wywodzący się z polowań i najazdów mongolsko- turkmeńskich ludów na terenie Azji. Rozgrywa się go na południu Azji Centralnej, jest to bardzo popularna konkurencja. Muszę Was uprzedzić, że są to zawody bardzo kontrowersyjne. Nazwa „buskaszi” pochodzi bowiem od perskiego zabijania kozy. Celem gry jest przechwycenie leżącego na środku boiska worka otoczonego jagnięcą skórą i przejechanie z nim na drugi koniec, czemu próbuje przeszkodzić przeciwnik. Gra ma wytyczone boisko i rygorystyczne warunki. Drużyny liczą po 10 jeźdźców i mogą używać krótkich batów. Konie to wyłącznie ogiery, które przeszły wcześniej specjalny, 5cio letni trening. Taki wierzchowiec jest wart nawet 2500 dolarów! Są różne formy zawodów, warto jednak wspomnieć, że są to dosyć brutalne rozgrywki. Jeźdźcy mogą się nawzajem zrzucać i bić. Przed lat do gry używano prawdziwych zwierząt lub ciał niewolników, a także można było używać broni. Wtedy walka była tak zacięta, że trwała parę dni.
Tent Pegging
Ta gra ma swoje początki, w czasach Aleksandra Wielkiego i najazdu na Indie w 326 r. p. n. e., czyli ma ponad 2000 lat! Była to bowiem taktyka wojenna, która polegała na nabijaniu i wyrywaniu kołków namiotowych, w obozowisku wroga, na miecz lub lancę, jadąc w pełnym galopie. W dzisiejszych czasach do zawodów należą gry zręcznościowe jak podejmowanie lancą zawieszonego koła, przecinanie mieczem cytryny lub inne „akrobacje” z lancą, czy mieczem. Gospodarzem zawodów są Stany Zjednoczone i Kanada, a także Wielka Brytania, Afryka i Australia. W 2004 roku FEI uznała tent pegging za dyscyplinę regionalną!
Trójbój w powożeniu
Pewnie wszyscy wiecie, że istnieje taka konkurencja jak powożenie (bardzo popularna na Cavaliadzie). Jednak mało kto, zdaje sobie sprawę z trójboju, organizowanego na wzór WKKW. Trwa on trzy dni. Najpierw jest ujeżdżenie, czyli elementy pokazujące posłuszeństwo koni i zręczność luzaka: wolty, półwolty, serpentyny, zatrzymania i cofanie. Kolejny, jest maraton- odpowiednik crossu. Jest to próba terenowa zawierająca wiele naturalnych przeszkód np. ostre wzniesienia, czy bramy. Tutaj liczy się tylko czas, karą jest jego przekroczenia. Ostatniego dnia odbywa się konkurs zręczności powożenia. Sprawdza on umiejętności drużyn, manewrujących pomiędzy wąsko ustawionymi bramkami na trasie o długości ok. 700 m.
Horseball
Jest to sport z elementami amerykańskiego futbolu i koszykówki. Piłkę konną wynaleziono we Francji w 70 XX. Na samym początku chodziło o zorganizowanie przyjemnego i urozmaiconego treningu dla jeźdźców i koni. Horseball odniósł taki sukces, że już w 1999r. powstał Międzynarodowy Związek Horseballu, a sport rozprzestrzenił się w Europie, Kanadzie, USA i Ameryce Południowej. Konie biorące udział w zawodach są bardzo dobrze wyszkolone. Drużyna składa się z czterech zawodników, a mecz trwa 20 minut. Szybkość i zręczność koni są najważniejsze, ponieważ gra polega na przejęciu piłki, która jest podobna do piłki nożnej z pasami pozwalającymi na jej wygodne trzymanie, podanie jej pomiędzy trzema zawodnikami i przerzucenie jej przez pionową obręcz na końcu boiska. Najtrudniejszym elementem jest podniesienie piłki, gdy ta spadnie na ziemie, w pełnym galopie, nie zsiadając z konia.
Konkurs sześciu barier
Jest to konkurs skoków przez przeszkody. Jeźdźcy muszą pokonać sześć przeszkód ustawionych w jednej linii. Pierwsza z nich jest najniższa, a ostatnia najwyższa. Konkurs jest bardzo podobny do „potęgi skoku”, ponieważ z każdą rundą poprzeczka jest coraz wyżej. Pod koniec przeszkody są stopniowo usuwane, aż zostaną tylko dwie. Te już mogą mieć nawet około 2 m wysokości.
Mam nadzieje, że dowiedzieliście się czegoś nowego, a może zaintrygował Was któryś ze sportów? Piszcie, w komentarzach czy o którymiś z nich słyszeliście i który Was najbardziej zaskoczył! 🙂
Źródło: „Koń Kompendium Wiedzy” Julie Whitaker Ian Whitelaw
Autor- J. Kistowska