Uważasz, że Twój koń jest jedyny w swoim rodzaju? Jesteśmy pewni, że tak jest! W zależności od rasy i środowiska, w jakim dorastają, konie odrobinę się od siebie różnią eksterierem, czyli zewnętrznymi cechami morfologicznymi! Może Twój pupil ma rozbudowaną łopatkę? Może jego kłąb jest przerośnięty? Nie wiesz, gdzie do końca jest kłąb? Chcemy przybliżyć Ci trochę budowę konia! Warto poznać profesjonalne nazewnictwo, żeby móc porozumieć się z lekarzem weterynarii lub trenerem.
Opis może być nieco zawiły i szczegółowy, ale nie przerażaj się! Chcemy Ci pokazać, że krok po kroku możesz stać się ekspertem w zakresie budowy konia! Wiadomości na temat budowy konia zaczerpnęliśmy z książki pt. Hodowla koni (autorzy: W. Pruski, J. Grabowski, S. Schuch). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do jej lektury!
Opisaliśmy poszczególne części ciała przystępnym językiem, żeby nikt nie miał wątpliwości, do czego służą! Gotowi?
SZPARA PYSKOWA: Tego chyba nie trzeba tłumaczyć! W środku, w jamie gębowej znajdują się zęby, podniebienie i język. Poza tym, podobnie jak u człowieka, są tam ślinianki, które produkują ślinę. Już w jamie gębowej za pomocą śliny rozpoczyna się proces trawienia!
GANASZ: Znajdują się przy żuchwie konia. W ganaszach są mięśnie, które wspomagają utrzymanie głowy konia w pozycji pionowej. Gdy koń ustawia szyję w pozycji „łabędzia”, nazywamy to ganaszowaniem. Za ganaszami zaczyna się gardło.
NOZDRZA: Służą do oddychania. Pamiętaj! Nos u konia to bardzo wrażliwy obszar!
OCZY: Znajdują się po bokach głowy. Dzięki takiemu rozstawowi oczu, koń ma bardzo szeroki zakres widzenia (więcej na ten temat w naszym artykule poświęconym widzeniu u koni!).
CZOŁO: Między oczami. W tym miejscu często pojawiają się odmiany!
POTYLICA: Podobnie jak u człowieka, to miejsce na szyi z tyłu.
CIEMIĘ i GRZYWKA: Ciemię, podobnie jak u człowieka znajduje się na czubku głowy. Na ciemieniu rosną włosy zwane grzywką.
UCHO: Po bokach. Służą nie tylko do słuchania (konie mają bardzo wrażliwy słuch!). Za ich pomocą sygnalizują swoje emocje i kontaktują się z innymi końmi.
KŁĄB: Miejsce, gdzie kończy się szyja, a zaczyna grzbiet. Wysokość w kłębie stanowi o wzroście konia.
GRZBIET: Składa się z mięśnia, najdłuższego w całym ciele konia! Biegnie wzdłuż kręgosłupa, aż do szyi. Ćwiczenie tego mięśnia jest podstawą treningu koni! Zwierzę bez odpowiednio przygotowanego grzbietu nie powinno nosić jeźdźca, ponieważ narażone byłoby na kontuzję!
LĘDŹWIE: Co to znaczy, że koń jest dobrze „związany”? Z pewnością nie chodzi o popręg! Tak określamy konia, który ma dobrze rozwinięte mięśnie lędźwi. Znajdują się one między siodłem, a zadem! Mięśnie te są bardzo ważne. Od ich budowy zależy płynność ruchów naszego pupila!
ZAD: Wiadomo, ta część z tyłu! Zad powinien być szeroki i dobrze zbudowany.
OGON: Wyrasta z zadu. Dzielimy go na trzy części: nasadę, rzep ogonowy, oraz kiść włosianą.
UDO: U koni pociągowych powinno być masywne i szerokie. U koni wyścigowych, długie i umięśnione.
PODUDZIE: Część nogi między udem, a stawem skokowym.
STAW SKOKOWY: Musi być szeroki i mocny. Amortyzuje nogę konia podczas ruchu.
SŁABIZNA: To część między zadem i brzuchem.
BRZUCH: Tak jak u ludzi, jego wielkość zależy od trybu życia i diety. U zdrowego konia brzuch nie powinien być zbyt duży, ale też niezbyt mały. W brzuchu znajdują się narządy wewnętrzne.
KLATKA PIERSIOWA: Powinna być pojemna, ponieważ to w niej są dwa najważniejsze organy: serce i płuca. Znajduje się pomiędzy brzuchem i mostkiem.
MOSTEK: Zbudowany z kości, znajduje się z przodu konia, poniżej łopatki w środku.
STAW PĘCINOWY i PĘCINA: Między nadpęciem i kopytem. Miejsce podatne na urazy. Jednocześnie bardzo ważne: amortyzuje podczas ruchu.
NADPĘCIE: Nad stawem pęcinowym. Jej kształt i grubość mają ogromne znaczenie, kość musi być wytrzymała na urazy, a ścięgna rozciągliwe.
STAW NADGARSTKOWY: Między przedramieniem i nadpęciem. Dzięki niemu koń może zginać i prostować nogi. Niestety, często zdarzają się kontuzje tego stawu, które można rozpoznać po opuchliźnie.
PRZEDRAMIĘ: To bardzo ważne miejsce, które wpływa na ruch konia. Powinno być umięśnione i silne. Jeśli jest długie, koń porusza się płynnie, z gracją. Natomiast jeśli przedramię jest krótkie, koń wysoko podnosi nogi podczas ruchu.
STAW ŁOKCIOWY i BARK: Staw łączy przedramię z barkiem. Powinien być dobrze umięśniony, zdrowy.
ŁOPATKA: Kość w kształcie trójkąta. Łączy się z barkiem. Jej kształt ma znaczenie, gdyż bardzo mocno wpływa na ruch konia.
KOPYTO: Amortyzuje wstrząsy. Ulega dużym obciążeniom, dlatego jego prawidłowa pielęgnacja i budowa to podstawa!
Uff.. Dużo tego, prawda? Koń ma jeszcze wiele innych części, które wspomagają go w codziennym funkcjonowaniu. Na razie jednak zostawiamy Cię z tym materiałem! Warto poznać dokładnie części ciała, z których zbudowany jest Twój pupil. Może chcesz wiedzieć więcej? W kolejnych artykułach opiszemy inne części konia: jego mięśnie, kości i budowę kopyta! Zapraszamy!