Jazda na oklep

6 min read
0
8
20,888

Zanim w Azji Środkowej w czasach starożytnych wynaleziono strzemię, wszyscy jeździli na oklep. Stopy zwisały wówczas swobodnie, a górna część ud obejmowała konia dla zapewnienia jeźdźcowi bezpieczeństwa. Żołnierze ruszali więc do walki, trzymając się na końskim grzbiecie jedynie dzięki swoim umiejętnościom oraz sile woli.

Wiele wieków później przyszedł czas na mnie. Ja również dosiadałam mojej gniadej klaczy Peggy na oklep. Wędrowałyśmy pośród wzgórz południowej Kalifornii, a ja trzymałam się jej grzbietu jak małpka. W moim przypadku jazda na oklep stanowiła co prawda skutek braku środków na zakup siodła, niemniej doświadczenie to przyniosło mi wiele niespodziewanych korzyści. Nauczyłam się utrzymywać na końskim grzbiecie, ćwicząc zachowywanie równowagi, a gdy nadszedł w końcu czas na jazdę w siodle, ta umiejętność bardzo mi się przydała.

Nie zalecam rozpoczynania nauki jazdy konnej od dosiadania konia na oklep, niemniej od czasu do czasu warto skorzystać jedynie z czapraka do jazdy na oklep, czyli czapraka z popręgiem. Takie rozwiązanie zapewnia większy komfort i pomaga utrzymać równowagę w sytuacji, w której nie korzysta się z siodła. Czaprak do jazdy na oklep możesz kupić w sklepie z artykułami dla jeźdźca i konia, wybrać z katalogu sklepu wysyłkowego bądź zamówić przez internet.

Jazda na oklep może być przyjemna z kilku powodów:

Przygotowanie konia do pracy wymaga mniej zachodu, jeśli się jeździ na oklep. Nie trzeba przynosić siodła z siodlarni, zakłada się tylko czaprak z popręgiem i koń jest gotowy do jazdy. Można też jeździć bez czapraka, trzeba jednak mieć świadomość, że koń będzie się pocić w tych miejscach, w których jego skóra będzie się stykać z Twoimi nogami. W rezultacie na Twoim siedzeniu i na tylnej części nóg mogą powstać sporych rozmiarów mokre plamy oblepione sierścią, co wygląda niezbyt reprezentacyjnie.

Jazda na oklep pozwala poczuć prawdziwą jedność z koniem. Żaden kawałek obcej skóry nie oddziela Cię od Twojego wierzchowca. Podczas jazdy możesz poczuć, jak poruszają się mięśnie na jego plecach i bokach. Przesiadywanie na końskim grzbiecie bez siodła i bez oparcia dla nóg w postaci strzemion pozwala w większym stopniu poczuć kontakt z naturą.

Na oklep można jeździć w każdym stylu. Jeżeli uprawiasz jeździectwo klasyczne, możesz wykorzystać to samo ogłowie co zwykle, i w ten sam sposób komunikować się z wierzchowcem również podczas jazdy bez siodła. To samo dotyczy stylu western. Jeżeli uprawiasz jeździectwo w stylu western i masz na to ochotę, możesz nawet wziąć udział w konkurencji rozgrywanej na oklep podczas pokazów konnych.

Dosiadając konia na oklep, należy zadbać o to, aby czaprak był odpowiednio zamocowany za pomocą popręgu i nie zsuwał się w trakcie jazdy. Załóż też kask ochronny, na wypadek gdybyś miał się jednak niespodziewanie rozstać ze swoim wierzchowcem.

Zanim dosiądziesz konia na oklep, powinieneś skonsultować ten pomysł ze swoim instruktorem. Podczas jazdy bez siodła nie masz możliwości korzystania z dodatkowego wsparcia, w związku z czym musisz posiadać dostateczne umiejętności, aby własnymi siłami utrzymać się na końskim grzbiecie. Instruktor będzie potrafił stwierdzić, że jesteś już na to gotowy.

 

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…