Startowa Świat Lucky Porady Porady od Lucky Team Jaki będzie twój koń – źrebak, młokos, czy profesor?

Jaki będzie twój koń – źrebak, młokos, czy profesor?

8 min read
0
0
6,509

Konie różnią się rasą, wiekiem, płcią, charakterem, ceną. Skoro macie razem spędzić prawie ćwierć wieku i spotykać się kilka razy w tygodniu, powinniście sobie dobrze odpowiadać.

Źrebak, młokos czy profesor?

Jeżeli jesteś bardzo ambitnym jeźdźcem i chcesz sam nauczyć konia wszystkiego – kup źrebaka. Koń w wieku około 1 roku nie nadaje się jeszcze do ujeżdżania. To końskie dziecko. Głównie bawi się. Możesz uczyć go podawać nogi, stać spokojnie przy czyszczeniu, oswajać z potnikiem zakładanym na grzbiet, prowadzić na spacery.
Do ujeżdżenia kwalifikują się konie w wieku 3 lat. Wcześniej mają jeszcze nieukształtowane kości, nierozbudowane mięśnie i dźwiganie takiego piórka jak Ty może odbić się na ich zdrowiu.
Koń w wieku nieco ponad 3,5 roku może być ujeżdżony. Wykonywanie przy nim czynności obsługowych nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Dużo do życzenia pozostawia stabilność jego charakteru. Możesz już na nim jeździć (ruchliwe ulice odradzam), ale i wiele go nauczyć.
Im koń starszy, tym więcej umie. Magiczny wiek to 7-8 lat. Po jego osiągnięciu koń uważany jest za dojrzałego. Jeżeli ćwiczono na nim skoki i nie będziesz mu bardzo przeszkadzał, a tylko odpowiednio nim kierował, przewiezie Cię przez cały parkur i być może nie zrzuci żadnej przeszkody.
Jeżeli nie jesteś zainteresowany uczeniem konia, poszukaj wierzchowca w wieku 10-12 lat, ujeżdżonego, dojrzałego i o dobrym, ukształtowanym już charakterze.

Uważaj na okazje! Czyli nie kupuj kota w worku…

Często po atrakcyjnych cenach sprzedawane są konie z wadami. Jeżeli koń uległ kontuzji, której wyleczenie jest bardzo kłopotliwe lub niemożliwe, może zostać podleczony. Przed sprzedażą zostanie nakarmiony środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Gdy zacznie być użytkowany, a środki przestaną działać, problemy ze zdrowiem powrócą. Jeśli koń, który był grzeczny podczas oględzin, w przeciągu kilkunastu dni zamienił się w agresywnego potwora, nie musisz odprawiać nad nim egzorcyzmów. To nie sprawka ciemnych mocy, ale tego, że przestały działać środki uspokajające.

Wskazówka

Na oglądanie konia przed zakupem wybierz się z doświadczonym jeźdźcem. Najpierw niech właściciel pokaże, jak koń stoi uwiązany, daje kopyta do czyszczenia, pozwala na założenie ogłowia i siodła, jak jedzie po parkurze stępem, kłusem i galopem, jak wyjeżdża za stajnię. Następnie niech Twój człowiek wykona te same czynności co właściciel. Jeżeli nic nie zaniepokoiło Cię w zachowaniu konia, możesz sam wyczyścić, ubrać i dosiąść wierzchowca. Niektórzy sprzedający godzą się na wypożyczenie konia na miesiąc. Pożyczający ponosi koszty utrzymania konia. Skorzystaj z tej możliwości. Będziesz mieć więcej czasu, aby bez emocji zastanowić się nad kandydaturą zwierzaka na stanowisko Twojego Osobistego Wierzchowca.

Budowa i temperament konia

Zastanów się, do czego chcesz używać konia teraz i za kilka lat.
Jeżeli chcesz mieć futrzanego przyjaciela, który będzie cierpliwie woził Cię po łąkach i lasach – wybieraj konie grubiutkie, szerokie, mocno zbudowane. Taki „misio” nie będzie skory do ponoszenia. Szeroki grzbiet ułatwi Ci utrzymywanie na nim równowagi. Jednak krótkie nogi i masywna budowa będą przeszkadzały w osiąganiu dobrych wyników, jeśli za kilka lat postanowisz startować w zawodach w skokach.
Jeśli marzysz o sportowej rywalizacji – wybieraj konia smukłego, o długich nogach i harmonijnie zbudowanego. Siedząc na nim, będziesz czuł się jak na wyścigówce. Nawyki wyniesione z jazd na koniach rekreacyjnych (dawanie silnych pomocy oraz ciągnięcie za wodze) będą wywoływały taki skutek jak wciśnięcie w jadącym samochodzie pedału gazu do oporu. Smukły, długonogi koń potrzebuje dużo ruchu. Czasami może Cię zabrać na szybką przejażdżkę bez pytania o zgodę. Wrócisz z niej z rozwianym włosem, oczami, z których wiatr wycisnął łzy i zębami pełnymi komarów.
Jeżeli lubisz takie szaleństwa, Twój rumak z radością będzie Ci w nich towarzyszył.

Niegdyś dużo o charakterze konia mówiła jego rasa. Obecnie można spotkać konie małopolskie wyższe od wielkopolskich, a araby prawie tak szerokie w klatce jak ślązaki.
Wybierając konia dla siebie, bardziej kieruj się wyglądem i cechami konkretnego konia niż jego rasą.

źródło: Poradnik bez kantów, autor: Witold Wrotek

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…