Startowa FUN&HOBBY ciekawostki Jak to działa, czyli mała instrukcja obsługi twojego konia!

Jak to działa, czyli mała instrukcja obsługi twojego konia!

7 min read
0
0
3,841

ZASADA NR 1

TWÓJ KOŃ NIE LUBI ZMIAN!

Konie są bardzo wrażliwymi zwierzętami, szybko reagują na każdą zmianę w otoczeniu, są bardzo pamiętliwe i zarówno dobre, jak i złe zdarzenia chowają głęboko w pamięci! Jeśli Twojego pupila czeka zmiana, na przykład przeprowadzka, musisz zadbać o maksymalizację jego poczucia bezpieczeństwa. Bądź z nim, poświęć mu czas i przede wszystkim jakąkolwiek zmianę wprowadzaj powoli!

ZASADA NR 2

TWÓJ KOŃ NIE LUBI BYĆ SAMOTNY!

Konie to zwierzęta stadne i najgorszą dla nich karą jest przebywać w samotności. Dlatego zawsze należy pamiętać, aby zapewnić im towarzystwo innych koni lub zwierząt.

ZASADA NR 3

foto Kinga K-D Photography

TWOIM KONIEM KIERUJĄ INSTYNKTY!

Jeśli chcesz dobrze rozumieć swojego pupila, musisz wiedzieć na czym polegają jego instynkty. To one często decydują o jego zachowaniu i tempie uczenia się. Najważniejsze instynkty to: pokarmowy, obronny oraz płciowy. Jeśli Twój koń robi coś, czego wcześniej go nie uczyłeś, prawdopodobnie jest to zachowanie instynktowne, które jest reakcją na to, co się dzieje w środowisku. Szczególnie instynkt płciowy jest charakterystycznie związany z zachowaniem. Ogier chcący zaprezentować się partnerce w jak najlepszy sposób, używa wszystkich możliwych atrybutów własnego ciała. Taniec godowy jest niesamowicie efektowny, choć nikt ogiera wcześniej tego nie uczył!

ZASADA NR 4

TEMPERAMANETU TWOJEGO KONIA NIE DA SIĘ ZMIENIĆ!

Temperament koni uwarunkowany jest genami oraz zależny jest od systemu nerwowego danego konia. Rasy gorącokrwiste są bardziej pobudliwe niż przedstawiciele ras zimnokrwistych. Wśród hodowców wymieniane są trzy podstawowe typy temperamentu u koni: żywy, ale zrównoważony, nerwowy, który uniemożliwia pracę oraz flegmatyczny, spokojny, wręcz leniwy. W hodowli pierwszy z wymienionych trzech typów jest najwyżej oceniany. Temperament konia oceniamy po jego zachowaniu i reakcjach na bodźce zewnętrzne.

ZASADA NR 5

MOŻESZ WPŁYNĄĆ NA CHARAKTER TWOJEGO KONIA!

Charakter konia to ważna cecha, która jest kształtowana przez temperament zwierzęcia. Ogromny wpływ na charakter ma również środowisko oraz obsługa właściciela. Nawet w najspokojniejszym koniu, poprzez złe traktowanie, możemy wyrobić narowisty charakter. Szczególnego traktowania wymagają źrebięta, które przez swą wysoką wrażliwość i doskonałą pamięć łatwo stają się końmi ze złym charakterem.

ZASADA NR 6

TWÓJ KOŃ POKAZUJE CI, JAK SIĘ CZUJE!

foto Kinga K-D Photography

Jeśli chcesz wiedzieć, jak czuje się Twój koń, koniecznie przyjrzyj się jego mowie ciała! Opuszczona głowa, uszy „opadające” na boki to znak, że coś jest nie tak! Jeśli mimo Twoich prób nadal nie zmienia postawy, skonsultuj się z weterynarzem!

Z kolei koń odprężony i odpoczywający stoi nieruchomo (tak, konie potrafią odpoczywać na stojąco!) i ma zamknięte oczy. Podczas takiej „drzemki” lepiej konia nie niepokoić. To zwierzęta płochliwe, więc każde podejście bez uprzedzenia może je wystraszyć!

Jeśli Twój koń położył uszy po sobie i wysuwa głowę do przodu, to znak, że chce zaatakować! Często ogiery w kontakcie z innym koniem pokazują swoją siłę wspinając się do góry.

 

Koń jest zwierzęciem uciekającym i atakuje tylko, gdy nie ma możliwości ucieczki! Gdy widzi zagrożenie (a może to być na przykład szybko zbliżający się do niego obiekt), włącza mu się tryb UCIECZKA i nie ma możliwości, żeby go zatrzymać! Z kolei konie zastraszone i bite przyjmują często charakterystyczną pozę: wydaje się jakby chciał się schować w samym sobie, ogon podkula pod siebie i często stara się uciec w kąt.

ZASADA NR 8

SPĘDZAJ ZE SWOIM KONIEM JAK NAJWIĘCEJ CZASU!

Jeśli Ty i Twój pupil spędzicie ze sobą dużo czasu i poznacie się dobrze, to nauczycie się współpracować. Zostaniecie przyjaciółmi, a koń, który ma przyjaciela to zadowolony koń! Zadowolony koń z kolei jest pełen energii i zainteresowania otoczeniem. Jeśli coś bardzo go zaintryguje, zaczyna się temu bacznie przyglądać, uszy nastawia do przodu i całe ciało kieruje prostopadle do punktu zainteresowania!

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nie wchodzę i już!

Lubisz pływać w jeziorze? Nie ma nic lepszego niż chłodne orzeźwienie w upalny dzień! Zdar…