Jak prowadzić konia?

2 min read
0
0
6,830

Koń jest zbyt dużym zwierzęciem, aby nie mieć nad nim kontroli. Do prowadzenia należy założyć mu kantar z przypiętym uwiązem lub ogłowie z wodzami. W pierwszym przypadku należy trzymać konia za uwiąz, a w drugim za wodze.

UWAGA!

Nie zawijaj sobie uwiązu lub wodzy na ręku. Trzymaj je tak, abyś w każdej chwili mógł je puścić. Jeżeli nie będziesz o tym pamiętał, gdy koń się spłoszy, pociągnie Cię za sobą.

Konie są zwierzętami stadnymi. W stadzie obowiązują zwyczaje. Przewodzi mu koń, który jest najważniejszy. Gdy idziesz z koniem, tworzycie mini stado. Ty masz przewodzić koniowi. Musisz pamiętać, aby iść przed nim.

Z ŻYCIA WZIĘTE

Jeśli prowadzisz na uwiązie konia, który stara się Ciebie wyprzedzić, weź uwiąz w prawą dłoń, tak aby luźny koniec miał 20 – 30 cm długości. Kręć nim młynka w pionie przed koniem.

Jeżeli prowadzisz konia na wodzy, wystaw prawy łokieć poziomo w prawo. Gdy koń będzie chciał Cię wyprzedzić, natknie się na niego i cofnie. Niezależnie od sposobu prowadzenia konia możesz podnieść przed oczy konia dłoń, palcat, gałązkę. Optyczna przeszkoda działa skutecznie.

Jeżeli prowadzony koń zacznie Cię lekceważyć, możesz przywołać go do porządku jednym szarpnięciem za uwiąz. Pamiętaj — szarpnięciem, a nie stałym ciągnięciem. Zawodów w przeciąganie liny z koniem nie wygrasz.

źródło: Poradnik bez kantów, autor: Witold Wrotek

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…