Startowa wasze teksty Jak nauczyć konia sztuczek?

Jak nauczyć konia sztuczek?

6 min read
0
7
12,510

Nauczenie konia sztuczek często niesie ze sobą całkiem sporo korzyści, niektóre sztuczki rozwijają u konia koordynację ruchową. Nauka sztuczek również buduje zaufanie konia do nas oraz buduje swojego rodzaju więź.

Oczywiście podczas nauki konia jakiejkolwiek sztuczki musimy zachować bardzo dużą ostrożność i pamiętać, że koń zawsze może wykorzystać sztuczkę przeciwko nam. Szczególnie niebezpieczna jest nauka konia stawania dęba, ponieważ później może robić to bez naszego wyraźnego polecenia. Jest to szczególnie niebezpieczne pod siodłem oraz, gdy koń ma kontakt z dziećmi. Równie niebezpieczna jest, nauka konia Krupady jest, to sztuczka polegająca na wyrzuceniu tylnych nóg w tył. Sztuczka ta w połączeniu z dębowaniem stanowi element ćwiczenia nazwanego kapriola, czyli wyskoku oraz wyrzucenia tylnych nóg w tył. Uczenia takich sztuczek nie powinny robić osoby młode nieznające się na końskiej psychice.

Chciałabym dzisiaj przedstawić Wam jak nauczyć konia kilku dość łatwych sztuczek 🙂

Sztuczka pierwsza-Buziak
Naukę sztuczki, jaką jest, buziak zaczynamy, od pokazania zwierzakowi smakołyka, który powinien zwrócić jego uwagę na nas. Następnym krokiem jest komenda, którą koń będzie kojarzył, tylko z tą jedną sztuczką można, na przykład powiedzieć ,,BUZI”. Wkładamy smakołyk w nasze usta i czekamy, aż koń po niego sięgnie. Dla utrwalenia czynność powtarzamy. Następnie możemy spróbować bez smakołyka w ustach,tylko komenda, a gdy koń wykona ćwiczenie poprawnie, dajemy  smaczka z ręki.

Następną sztuczką, którą chciałabym, Wam przedstawić jest, uśmiech 🙂
Naukę uśmiechu zaczynamy od ustalenia sygnału, na który koń będzie wykonywał daną sztuczkę.
Możemy na przykład przystawić do końskich chrap wskazujący palec a w dłoni mieć ukrytego smakołyka i przesuwając, w górę, po końskich chrapach mówimy komendę na przykład ,,UŚMIECH”. Po pewnym czasie ćwiczeń, koń zacznie unosić wargę, aż do pełnego uśmiechu.

Kolejną sztuczką będzie ukłon.
Jest to sztuczka dość prosta do nauczenia, szczególnie dla konia łakomczucha. Naukę sztuczki rozpoczynamy od uniesienia przedniej nogi konia oraz umieszczenia drugiej ręki ze smakołykiem między przednimi nogami konia. Koń obniża głowę za przysmakiem i w tym momencie my cofamy rękę ze smakołykiem i zachęcamy konia do pogłębienia ukłonu i ułożenia uniesionej nogi w zgięciu na ziemi (noga, która była, uniesiona powinna, uklęknąć na ziemi). Po wykonanym ćwiczeniu nagradzamy konia smaczkiem i powtarzamy ćwiczenie dla utrwalenia. Sztuczka, jaką jest, ukłon należy, do sztuczek, które ćwiczą u konia koordynację ruchową oraz rozciągają konia.

Jak widać, nauka końskich sztuczek jest, dość ciekawym ćwiczeniem zarówno dla trenera oraz konia.
Należy pamiętać, aby zachować szczególną ostrożność podczas nauki sztuczki, jaką jest buziak oraz uśmiech ze względu na to, że koń może nas niechcący ugryźć. Końskie sztuczki są często nie tylko efektowne, ale również często przydatne w codziennych obowiązkach przy koniach, nie wszyscy wiedzą, ale podnoszenie nóg do czyszczenia również jest sztuczką, która pełni kluczową funkcję przy codziennym czyszczeniu kopyt konia.

autor: Eliza

Załaduj więcej w wasze teksty
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …