Kolagen to istotny składnik organizmu, który pomaga zachować prawidłową pracę stawów ludzi i zwierząt. Gdy go brakuje, dochodzi do choroby zwyrodnieniowej. Jak z tym walczyć?
Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej?
Choroba zwyrodnieniowa stawów zaczyna się dość niepozornie, by wraz z upływem czasu doprowadzić do problemów z poruszaniem się. Aż 60% przypadków kulawizn u koni sportowych jest właśnie efektem tej choroby. Może ona być wywołana naturalną degeneracją fizyczną konia, kontuzją, czy też słabym pokrojem. Najbardziej narażone na zwyrodnienia stawy to oczywiście staw kolanowy, kopytowy, stępu oraz pęcinowy. Istnieje pewna grupa objawów, których pojawienie się może być początkiem choroby. Mowa tu o spędzaniu coraz większej ilości czasu w pozycji leżącej, trudnościach w podnoszeniu się, zmianie temperamentu, czy sztywnych ruchach w początkowej fazie rozruchu. Jeśli zauważymy tego typu objawy, to najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej – co powinieneś wiedzieć?
Proces ten może składać się z różnych form terapii, które umożliwią jak najszybszy powrót do prawidłowej pracy stawów oraz ograniczenie nasilania się poszczególnych jej objawów. Terapie są zależne od poziomu aktywności fizycznej konia, jego wieku, a także nasilenia objawów. Na pewno chorym koniom podaje się niesterydowe leki przeciwzapalne, a także leki iniekcyjne. Można je przyjmować domięśniowo, dożylnie albo dostawowo. Oprócz podawania leków warto też stosować opaski uciskowe, hydroterapię, czy okłady z lodu. Połączenie kilku sposobów pozwoli nam szybciej postawić na nogi naszego wierzchowca.
Kolagen dla koni a choroba zwyrodnieniowa – dlaczego warto go podawać?
Choroba zwyrodnieniowa jest też efektem obniżonego poziomu kolagenu. To właśnie peptydy kolagenowe odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie konia w każdej fazie rozwoju. W etapie silnego wzrostu zapewnia on optymalną ruchowość w kolejnych latach. Dla koni sportowych istotna jest natomiast dobra amortyzacja wstrząsów, która jest możliwa dzięki prawidłowo odżywionej chrząstce.
W ten sposób możemy ograniczyć ryzyko kontuzji podczas wszelkiego rodzaju skoków. Dlatego kolagen dla koni jest także składnikiem wielu specjalistycznych preparatów, które znajdziesz pod tym linkiem https://vital.sklep.pl/aparat-ruchu-stawy-sciagna- wiezadla-kosci . Dzięki niemu przyspieszymy procesy regeneracyjne i zadbamy o właściwy rozwój stawów, ścięgien oraz więzadeł. Właściwa suplementacja może więc okazać się kluczem do poprawy zdrowia naszego wierzchowca.