Startowa Świat Lucky Porady Porady od Lucky Team Nie ma jak w domu. trzymanie konia u siebie.

Nie ma jak w domu. trzymanie konia u siebie.

10 min read
0
9
15,675

Jeżeli zawsze marzyłeś o tym, aby trzymać konia w przydomowym ogródku, to być może zdecydujesz się na domową stajnię. Będzie to możliwe pod warunkiem, że mieszkasz na terenie, na którym można trzymać konie. Jeżeli na terenie danego osiedla czy nieruchomości nie wolno trzymać zwierząt gospodarskich, będziesz musiał poszukać dla swojego konia innego domu — ukrywanie go może się bowiem okazać wyzwaniem ponad Twoje siły.

Za chwilę będę wyjaśniać, jakie obowiązki będziesz musiał podjąć, jeśli zdecydujesz się trzymać konia u siebie. Dowiesz się również, jakiego rodzaju schronienie powinieneś zapewnić swojemu wierzchowcowi.

Obowiązki związane z trzymaniem konia we własnej posiadłości.

Chociaż pomysł trzymania konia na własnym podwórku może się wydawać świetny, nie należy przypisywać mu zbyt wiele uroku. Trzymanie konia na terenie własnej posiadłości wymaga inwestycji czasowych i finansowych, a także ciężkiej pracy. Jeżeli zdecydujesz się trzymać konia u siebie, będziesz musiał zatroszczyć się o następujące sprawy:

Czystość.

Masz wobec konia i swoich sąsiadów obowiązek utrzymania stajni w czystości i porządku. Polega to na codziennym czyszczeniu boksu przy użyciu wideł.

Ciągła nauka.

Ponieważ Ty i Twój koń jesteście zdani właściwie tylko na siebie, musisz dowiedzieć się możliwie dużo na temat tych zwierząt i zasad opieki nad nimi. Rezygnacja z nauki to przejaw braku lojalności w stosunku do samego siebie i do konia. Edukację możesz kontynuować w ramach miejscowego klubu jeździeckiego, a także poprzez lekturę czasopism poświęconych tematyce konnej i książek o koniach oraz o opiece nad nimi.

Dobry wizerunek.

Kiedyś posiadanie konia przy domu było rzeczą zupełnie normalną, dzisiaj jednak coraz trudniej o sąsiadów, którzy będą akceptowali konie w swojej okolicy. Aby ich do tego zachęcić, możesz zachowywać się przyjaźnie i brać pod uwagę ich interesy.

Opcje mieszkaniowe dla konia.

W końskiej rzeczywistości wyróżnić można trzy rodzaje zamkniętych przestrzeni: pastwisko, padok oraz boks. Zajrzyj do literatury poświęconej budowie stajni, kup odpowiednie prefabrykaty lub zleć architektowi czy wykonawcy stworzenie odpowiedniego projektu i konstrukcji. Poniżej przedstawione zostały dostępne opcje.

Pastwisko.

Przez pastwisko rozumiem tu spory obszar ogrodzonej ziemi porośniętej dobrej jakości trawą, którą koń może się żywić. Jeżeli masz do dyspozycji ziemię, nie brakuje Ci motywacji, a na dodatek wiesz, jak uprawiać pastwisko, będzie to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie. Konie żyjące na pastwiskach najrzadziej miewają kolki, problemy z nogami czy zaburzenia oddychania, nałogi stajenne (kształtujące się z powodu nudy), a także inne typowe dolegliwości związane z przebywaniem w stajni. Takie konie zażywają też więcej ruchu, ponieważ mają więcej swobody i mogą się przemieszczać po pastwisku. Jeśli zatem okaże się, że możesz dosiadać takiego konia tylko raz w tygodniu, wierzchowiec nie będzie się czuł ograniczany.

Padok.

Padok to niewielki wybieg zewnętrzny pozbawiony trawy, która mogłaby stanowić pełnowartościowe pożywienie. W niektórych regionach na wschodzie Stanów Zjednoczonych rolę padoku spełniać będzie spory ogrodzony wybieg.
Na terenach bardziej zurbanizowanych, na zachodzie kraju, większość koni ma do dyspozycji niewielki padok o rozmiarach 3,5 na 3,5 metra lub 3,5 na 7 metrów, z metalowym ogrodzeniem. Koniom trzymanym na padoku należy zapewniać codzienną porcję ruchu, ponieważ na tak niewielkiej przestrzeni nie zażywają go dostatecznie dużo. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na to, aby jeździć codziennie, powinieneś wypuszczać konia na ujeżdżalnię, by tam mógł sobie swobodnie pobiegać, albo też zabrać go na spacer, aby mógł rozprostować kości. Padok to zaraz po pastwisku najlepsza możliwa opcja, ponieważ koń ma szansę trochę się poruszać. Padok to przestrzeń na otwartym powietrzu, w związku z czym nie trzeba się martwić o wentylację, a dodatkowo koń styka się z większą liczbą bodźców niż w stajennym boksie.

Boks w stajni.

Niektórzy właściciele koni wolą trzymać swoje wierzchowce pod dachem, czyli w stajni. Jak sama nazwa wskazuje, boks w stajni to ograniczona przestrzeń, wydzielona na terenie stajni.

Trzymanie konia w stajni ma pewne zalety. Konie trzymane w boksie mniej się brudzą, zarówno gdy pada deszcz (błoto), jak i przy suchej pogodzie (kurz). Takie rozwiązanie chroni je też przed ugryzieniami oraz innymi obrażeniami, które mogłyby im zadać inne zwierzęta. Do minusów należy zaliczyć fakt, że boks to rozwiązanie mniej zdrowe dla konia niż przebywanie na świeżym powietrzu. Konie pozostające godzinami w tym samym miejscu są bardziej narażone na kolkę, problemy z nogami czy nudę, która często skłania je do nabierania nałogów stajennych. Dodatkowo stajnia zapewnia znacznie gorszą wentylację niż wybieg na otwartym powietrzu, dlatego konie trzymane pod dachem częściej zmagają się z chorobami układu oddechowego. Podobnie jak konie trzymane na padoku, również konie stojące w boksie wymagają codziennej dawki ruchu, ponieważ w stajni nie mają dość miejsca. Takiego konia należy codziennie dosiadać, chodzić z nim po stajni lub wypuszczać na ujeżdżalnię.

 

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…