Startowa Świat Lucky Porady Porady od Lucky Team Który czaprak wybrać hmm?

Który czaprak wybrać hmm?

3 min read
0
1
2,500

Czaprak wypełnia przestrzeń między siodłem a skórą konia. Chroni grzbiet zwierzęcia przed otarciami i urazami wywołanymi przez siodło, a ponadto przyczynia się do bardziej równomiernego rozkładu wagi jeźdźca.

Do każdego z siodeł, do siodeł typu western, ale też do siodeł wszechstronnych, skokowych i ujeżdżeniowych stosuje się specjalne czapraki. Różnice mają związek z odmiennym ukształtowaniem siodła, a także z różnym rozkładem punktów nacisku na koński grzbiet. Poniżej przedstawiona została krótka charakterystyka różnych czapraków.

Czaprak western.

Takie czapraki stosuje się do siodeł typu western. Zwykle mają co najmniej 2,5 centymetra grubości i są wykonane z syntetycznej tkaniny, wełny lub filcu. Niektóre zawierają również dodatki syntetyczne, które mają zapewniać amortyzację na styku siodła z końskim grzbietem. Czapraki wełniane i syntetyczne występują w różnych wzorach i kolorach. Jeśli upodobałeś sobie motywy indiańskie, możesz zastosować czaprak syntetyczny lub wełniany, a potem
przykryć go dodatkowo cienkim kocem w stylu Navajo.

Czapraki wszechstronne i skokowe.

Do jazdy w półsiadzie wykorzystuje się zwykle białe czapraki z tkaniny syntetycznej. Mają taki sam kształt jak siodła wszechstronne i skokowe, pod które się je zakłada. Taki czaprak z polaru bądź innej tkaniny syntetycznej ma ograniczać ucisk na koński grzbiet. Zwykle ma około 2,5 centymetra grubości. Zazwyczaj występują w kolorze białym lub w złamanej bieli, choć niekiedy można też spotkać wersje w innych kolorach.

Czaprak ujeżdżeniowy.

Amatorzy ujeżdżenia zwykle korzystają z kwadratowych, pikowanych bawełnianych czapraków. Taki czaprak nie zapewnia specjalnie amortyzacji między końskim grzbietem a siodłem, chroni natomiast siodło przed potem i zapobiega otarciom skóry zwierzęcia. Czaprak ujeżdżeniowy ma zwykle nieco ponad 1 centymetr grubości i zazwyczaj barwę białą — chociaż coraz częściej widuje się również wersje kolorowe, nie tylko jednolite, ale również
w zabawne wzory.

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…