Startowa Świat Lucky Porady porady Lucky Nie daj się zrobić w konia

Nie daj się zrobić w konia

5 min read
0
2
5,228

Decyzja podjęta jedziecie kupić konia. Na kartce macie spisane pytania do sprzedającego. Czujecie stres, boli was brzuch, a zarazem nie możecie się doczekać? To fantastyczny moment w życiu każdego z nas, bo z założenia nabywa się przyjaciela, często na wiele lat. Ten długo wyczekiwany, wspaniały moment, może stać się początkiem horroru, może okazać się, że zamiast miłych chwil spędzonych w stajni, czekają Was wizyty weterynarza, stres i strach.
Koń nie należy do tanich zwierząt. Na wysokość ceny wpływa wiele czynników takich jak; rasa, pochodzenie, wiek, nabyte umiejętność, zdrowie. Tak jak w każdej dziedzinie życia także i tu sprzedawcy okazują się bardziej lub mniej uczciwi.
Zastanówmy się i prześledźmy w których momentach możemy zostać oszukani, przez nieuczciwego sprzedawcę.

Źródło – OZHK

1) Paszport

Często o tym się zapomina, ale oszukanym można zostać już na samym początku. Jeżeli koń jest sprowadzony, nikt nie zna jego pochodzenia, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy paszport, który trzymacie w ręce jest na pewno tego konia, wydaje się mało realne, ale się zdarza. Można to określić po odmianach oraz po wicherkach, które są w nim zaznaczone.

2) Osoba doświadczona

Jadąc oglądać konia należy wziąć ze sobą osobę doświadczoną. Najlepiej by był to zaprzyjaźniony instruktor lub trener. Osoba taka spojrzy chłodnym okiem na konia i będzie w stanie wyciągnąć konstruktywne wnioski obserwując jak chodzi. Osoba doświadczona będzie wiedzieć, o co dodatkowo zapytać właścicieli. Co ważne ktoś, kto od wielu lat pracuje w sporcie jeździeckim ma duże znajomości i jest duża szansa, że zna kogoś, kto zna historię danego konia. Często konie są przygotowane pod sprzedaż, konie nadpobudliwe są na specjalnej paście uspakajającej, konie do pchania dostają paszę energetyczną.

3) Weterynarz

Ostatnim elementem jest kontrola weterynaryjna. Gdy już wybraliście konia, tę decyzję skonsultowaliście z trenerem i wszyscy są na tak, warto zamówić wizytę weterynarza. Lekarz sprawdzi stan zdrowia konia oraz wykona próby zginania nóg. Dobrą decyzją jest zlecenie wykonania zdjęć rentgenowskich, dzięki nim weterynarz będzie w stanie jeszcze lepiej ocenić danego konia. Warto wykonać swoje zdjęcia, nie sugerować się tymi co ma właściciel chyba, że zostały wykonane przez weterynarza, którego znacie i z którym można je skonsultować.

Zakup wierzchowca to bardzo poważna decyzja, jego utrzymanie wiąże się z dużymi kosztami, a późniejsza sprzedaż jest trudna. Błędna decyzja przy zakupie może mieć duże konsekwencje w przyszłości, dlatego nie ma co kierować się emocjami, warto zainwestować, skonsultować wybór ze specjalistami, by nie dać się zrobić w przysłowiowego konia.

  • Jak znaleźć idealny pensjonat dla konia?

    Znaleźć dobry pensjonat, szczególnie gdy ktoś jest „nowy” w świecie jeździeckim jest bardz…
  • Czy koń może mieszkać sam?

    Konie jak wiadomo to zwierzęta stadne. Towarzystwa innych koni potrzebują tak samo do życi…
  • Mamo chce na konie

    Czasami tak jest, że rodzice nie podzielają naszych pasji. Nie wspierają nas, są przeciwni…
Załaduj więcej w porady Lucky
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…