Startowa Świat Lucky Porady instruktor Czworobok, myślisz proste? Nie koniecznie!

Czworobok, myślisz proste? Nie koniecznie!

5 min read
0
0
9,010

Czworobok ujeżdżeniowy to nazwa placu na którym wykonuje się program ujeżdżeniowy. Plac o podłożu najczęściej piaszczystym, rzadziej trawiastym, ogrodzony białym płotkami. Czworobok może mieć wymiar 20 x 40, lub 20 x 60 m zależy od programu.

Aby łatwiej się było poruszać po czworoboku oznaczony jest on literami. Jednak litery nie są ustawione alfabetycznie dlatego może pojawić się problem z ich zapamiętaniem. Jest na to kilka sposób np. znalazłam taki wierszyk „Mickiewicz Romantyczne Ballady Pisał, Fiołki Alpejskie Kochał, Venere Entuzjastycznie Sławił. Helena Czekała Gniewna I Xymene Lubił Dotykać” albo taki „Ciocia Marzena Bardzo Fatalnie Anlgezuje Ku Euforii cHabety”. Można wymyślić sobie swój własny. Ja wybrałam jednak taki sposób, że okleiłam plac po którym jeżdżę i prowadzę jazdy, literkami i zgodnie z nimi jeździmy, wydając komendy używam np.; zatrzymanie w B lub zmiana kierunku FXH.

O co tu chodzi?
W trakcie pokonywania programu ujeżdżeniowego sędziowie oceniają precyzję jazdy. Jeździec porusza się po pierwszym śladzie chyba, że program stanowi inaczej, wyjeżdża narożniki pilnując prawidłowego ustawienia konia. Większość figur wykonuje się w literkach. Co to oznacza? Czyli w tedy kiedy tułów jeźdźca znajduje się na wysokości danej literki, wyjątkiem są przejścia na linii przekątnej lub prostopadłej do punktu gdzie ma być wykonane, w tedy przejście robimy gdy koń nosem wejdzie na ślad przy literce, tak by w momencie samego przejścia koń był prosty. Oprócz precyzji przejazdu sędziowie oceniają także, sposób prowadzenie konia, jak koń odpowiada na sygnały, oraz styl jeźdźca.
Ujeżdżenie szczególnie w tych niskich klasach wydaje się bardzo łatwe, czy tak jednak jest naprawdę? Nie do końca, chcąc wyjechać wszystko precyzyjnie, w równowadze, bez szarpania się z koniem okazuje się, że bez licznych treningów po prostu się nie da. Trenując dużo na czworoboku, uczycie się na nim dobrze odnajdować. Nie pozorne, a jednak najtrudniejszy okazuje się wjazd na linie środkową. Spróbujcie sami wjechać w A, zatrzymać się nieruchomo w X i wyjechać w C, przyjrzyjcie się swoim śladom, czy faktycznie to prosta linia wzdłuż placu, czy zatrzymanie było dokładnie między E i B? Ten element wymaga sporo ćwiczeń. Kolejnym trudnym elementem okazuje się koło, czy wasze koła są kołami? No właśnie.

Jakie wnioski?
Wielu osobom jeżdżącym długo wydaje się, że takie ujeżdżenie to nic, w końcu ja skacze, świetnie jeżdżę, „pingwiny” są nudne. Nie ważne jaką dyscyplinę preferujesz przygotowanie do zawodów ujeżdżeniowych to bardzo ciekawe doświadczenie i na pewno korzystne dla Ciebie i Twojego konia.

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…