Startowa wasze teksty Ćwiczenie mięśni jeźdźca.

Ćwiczenie mięśni jeźdźca.

6 min read
0
3
3,877

Jak wszyscy dobrze wiemy, aby dobrze siedzieć w siodle potrzebujemy silnych, wyćwiczonych mięśni, jednak o wzmocnienie i rozwój tkanki mięśniowej musimy zadbać sami.

Oto kilka wybranych ćwiczeń na “wyrobienie” sobie mięśni potrzebnych w naszym ukochanym sporcie.

Ściskanie piłeczki kolanami.
Do tego ćwiczenia potrzebujemy krzesła i miękkiej piłki. Piłkę wkładamy między kolana i ściskamy około 20 sekund. Pierwszego dnia możemy wykonać to ćwiczenie 5 razy, następnego dnia 10 razy i codziennie zwiększać ilość powtórzeń o 5.

Rozciąganie.
– Najpierw ustawiamy się w tzw. deseczce na wyprostowanych ramionach. Unosimy jedną nogę tak, aby była w jednej linii z rękoma. Wytrzymujemy w tej pozycji 30 sekund. Następnie zmieniamy na drugą nogę i wytrzymujemy w tej pozycji pół minuty. Ćwiczenie powtarzamy po 2 razy na każdą ze stron.

W następnym ćwiczeniu wykonujemy koci grzbiet. Wypychamy plecy jak najmocniej w górę, a następnie, wypychamy plecy w dół, tworząc wklęsły grzbiet. Całe ćwiczenie powtarzamy około 10 razy.

 

 

 

Deska.
Kładziemy się na brzuchu, wspierając ciało na łokciach i przedramionach. Unosimy się do góry, tak żeby podłogi dotykały tylko ręce i palce i stóp. Staramy się wytrzymać w tej pozycji około minuty. Ćwiczenie to angażuje mięśnie głębokie brzucha, które są kluczowe w zachowaniu prawidłowej pozycji w siodle.

 

Podnoszenie bioder.
Kładziemy się na plecach, zginamy kolana, ręce leżą wzdłuż ciała. Podnosimy biodra w górę.
Kluczowym elementem tego ćwiczenia jest mocne napięcie brzucha, aby dolny odcinek kręgosłupa został prosty. Staramy się wytrzymać z biodrami w górze około 30 sekund. Największe efekty otrzymujemy, dokładając na biodra obciążenie. Ćwiczenie to pomaga w rozwijaniu pracy bioder, elastycznego dosiadu oraz równomiernego rozkładania ciężaru ciała w siodle.

Rozciąganie mięśni stopy.
Opieramy stopę o lekkie podwyższenie, tak samo jak opieramy stopę w strzemieniu i ciągniemy piętę
w dół. W tej pozycji wytrzymujemy około 10 sekund.

Przysiady wykonywane na palcach.
Stoimy prosto, ręce wyciągamy przed siebie, wchodzimy na palce. W takiej pozycji wykonujemy 10 przysiadów. Dużo łatwiej będzie wykonać ćwiczenie, gdy mamy mocno napięte pośladki oraz brzuch.

Świetnym ćwiczeniem na równowagę są przysiady na jednej nodze.
Przysiad na jednej nodze jest dość trudnym ćwiczeniem, ale jak to mówią, praktyka czyni mistrza.
Ustawiamy stopę stabilnie i pewnie na ziemi. Wyobrażamy sobie, że pośladkami chcemy zamknąć drzwi znajdujące się za nami. Ruch musi być dynamicznym pchnięciem biodrami. Na początku ćwiczenie najłatwiej wykonać przy stabilnym słupku. Łapiemy mocno słupek jedną ręką. Taka pozycja pozwala nam zachować równowagę. Patrzymy przed siebie. Patrzenie pod nogi tylko przeszkadza.
Wykonujemy przysiad. Pamiętajmy, aby nigdy nie wykraczać kolanami za linię palców.
Ćwiczenie powtarzamy po 2 razy na każdą z nóg.

Warto również dołożyć do klasycznych treningów jazdy konnej dodatkowe sporty.
W jeździeckim rozwoju świetnie sprawdzi się bieganie. Jest ono klasyczną formą aktywności ruchowej. Poprawia wydolność organizmu, rozbudowuje siłę mięśni, uczy kontrolowania oddechu.
Najlepiej biegać 30 minut 2-3 razy w ciągu tygodnia.

Pływanie.
Podczas pływania uczymy się równego zaangażowania obu stron ciała. W wodzie będzie  najlepiej widać, która strona pracuje mocniej, ponieważ będzie to skutkować pływaniem slalomem. Pływanie uczy regularnego oddychania, wzmacnia i rozwija mięśnie.

Jak widzicie sposobów na ćwiczenie mięśni potrzebnych do jazd jest wiele. Dzięki ich wzmocnieniu, będzie można pewniej siedzieć w siodle. Napiszcie nam w komentarzach, jakie Wy macie sposoby 😀

autor: Eliza

Załaduj więcej w wasze teksty
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …