Startowa Hipologia Rasy American Quarter Horse.

American Quarter Horse.

6 min read
0
0
533

Są to najpopularniejsze konie w Stanach Zjednoczonych a jednocześnie najliczniejsza rasa koni na świecie (zarejestrowanych jest ponad 3,2 miliona przedstawicieli rasy). W Polsce quartery nie są może najbardziej znaną rasą, ale z roku na rok przybywa coraz więcej ich zwolenników.

Historia
Początki rasy sięgają XVII wieku, gdy osadnicy amerykańscy zaczęli krzyżować przywiezione z Europy konie z lokalnymi rasami. Powstały niewielkie, szybkie i odporne konie, które w ciągu tygodnia służyły do pracy a w weekendy stawały się końmi wyścigowymi. Stąd też ich nazwa: quarter oznacza po angielsku ćwierć. A ćwierć mili to dystans na którym ścigali się kolonialiści. Później, w XIX wieku, nastąpiła ekspansja na zachód Ameryki. Osadnicy potrzebowali odpornych, wytrzymałych i niepłochliwych koni, które chętnie będą współpracować z ludźmi. Krzyżowali swoje konie z rodzimymi rasami i odkryli że otrzymane zwierzęta wykazywały instynkt, nazwany “cow sence”, czyli zmysł pracy z bydłem. Konie takie potrafiły na przykład oddzielić od stada cielaki i utrzymać je poza nim. Ponieważ było to bardzo pomocne przy pracy na ranczu, cecha ta została wzmocniona przez hodowców koni. Z czasem wykształciła się obecnie znana rasa, a w 1940 roku powstała organizacja AQHA (American Quarter Horse Association), w której rejestrowane są konie AQH.

Użytkowanie
Umiejętności wypracowane na ranczach przez ludzi i konie stały się podwaliną dla konkurencji rodeo. Nie ma się więc co dziwić, że pierwsze co kojarzy nam się z rasą American Quarter Horse jest właśnie styl western. Rasa ta zdominowała głównie konkurencje szybkościowe i te polegające na pracy z bydłem. Niewielkie rozmiary pozwalają na wykonywanie szybkich i skomplikowanych manewrów. Pośród rasy wykształciły się nawet linie hodowlane charakteryzujące się predyspozycjami dla poszczególnych dyscyplin westernowych. Obecnie konie te znane są jako konie wszechstronne. Doskonale sprawdzają się w roli koni rodzinnych, ranczerskich i sportowych. Mogą być towarzyszami rajdów ale również z powodzeniem szkolone są do konkurencji ujeżdżenia czy skoków. Uznane są także za najszybszą rasę na krótkich dystansach – udokumentowano rekord wynoszący 55 mil na godzinę.

Wygląd
Ogólnie konie AQH mają małą, szlachetną głowę o prostym profilu oraz silne ciało. Ich klatka piersiowa jest szeroka a zad rozbudowany. Nogi są mocne i suche, kopyta małe i bez szczotek. Wzrost tych koni to koło 145-160 cm. Można wyróżnić dwa typy budowy: hodowlany i wyścigowy. Konie w typie hodowlanym mają mniejsze i krótsze ciało oraz są bardziej krępe. Konie typu wyścigowego są trochę wyższe, przypominają wyglądem konie pełnej krwi angielskiej. American Quarter Horse występują w prawie wszystkich maściach. Przy ich określaniu używa się najczęściej nazw amerykańskich, ponieważ na przykład maści nazywane buckskin, dun i red dun po polsku określane są wspólnie jako bułana.Najczęściej można spotkać konie kasztanowate (sorrel) i ciemno-kasztanowe (chestnut). W przeszłości eliminowano z hodowli maść tarantowatą, ale obecnie akceptuje się je w rejestrze koni AQH pod warunkiem, że przodkowie konia są w nim zarejestrowani.

autor: M.Fabin
zdjęcia: M.fabin
Wszystkie zdjęcia koni wykonane zostały w Stajni Liderów.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen
  • Konie czystej krwi arabskiej.

    Historia Rasa ta jest uważana za najstarszą hodowaną obecnie rasę koni. Pojawiła się ona m…
  • Konie andaluzyjskie.

    Historia Jest to jedna z najstarszych ras koni. Andaluzy wywodzą się z terenów Półwyspu Ib…
  • Konie fiordzkie.

    Bułana sierść i biało czarna stercząca grzywa. To chyba najbardziej rozpoznawalne cechy fi…
Załaduj więcej w Rasy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Konie czystej krwi arabskiej.

Historia Rasa ta jest uważana za najstarszą hodowaną obecnie rasę koni. Pojawiła się ona m…