Startowa Hipologia Rasy American Quarter Horse.

American Quarter Horse.

6 min read
0
6
11,185

Są to najpopularniejsze konie w Stanach Zjednoczonych a jednocześnie najliczniejsza rasa koni na świecie (zarejestrowanych jest ponad 3,2 miliona przedstawicieli rasy). W Polsce quartery nie są może najbardziej znaną rasą, ale z roku na rok przybywa coraz więcej ich zwolenników.

Historia
Początki rasy sięgają XVII wieku, gdy osadnicy amerykańscy zaczęli krzyżować przywiezione z Europy konie z lokalnymi rasami. Powstały niewielkie, szybkie i odporne konie, które w ciągu tygodnia służyły do pracy a w weekendy stawały się końmi wyścigowymi. Stąd też ich nazwa: quarter oznacza po angielsku ćwierć. A ćwierć mili to dystans na którym ścigali się kolonialiści. Później, w XIX wieku, nastąpiła ekspansja na zachód Ameryki. Osadnicy potrzebowali odpornych, wytrzymałych i niepłochliwych koni, które chętnie będą współpracować z ludźmi. Krzyżowali swoje konie z rodzimymi rasami i odkryli że otrzymane zwierzęta wykazywały instynkt, nazwany “cow sence”, czyli zmysł pracy z bydłem. Konie takie potrafiły na przykład oddzielić od stada cielaki i utrzymać je poza nim. Ponieważ było to bardzo pomocne przy pracy na ranczu, cecha ta została wzmocniona przez hodowców koni. Z czasem wykształciła się obecnie znana rasa, a w 1940 roku powstała organizacja AQHA (American Quarter Horse Association), w której rejestrowane są konie AQH.

Użytkowanie
Umiejętności wypracowane na ranczach przez ludzi i konie stały się podwaliną dla konkurencji rodeo. Nie ma się więc co dziwić, że pierwsze co kojarzy nam się z rasą American Quarter Horse jest właśnie styl western. Rasa ta zdominowała głównie konkurencje szybkościowe i te polegające na pracy z bydłem. Niewielkie rozmiary pozwalają na wykonywanie szybkich i skomplikowanych manewrów. Pośród rasy wykształciły się nawet linie hodowlane charakteryzujące się predyspozycjami dla poszczególnych dyscyplin westernowych. Obecnie konie te znane są jako konie wszechstronne. Doskonale sprawdzają się w roli koni rodzinnych, ranczerskich i sportowych. Mogą być towarzyszami rajdów ale również z powodzeniem szkolone są do konkurencji ujeżdżenia czy skoków. Uznane są także za najszybszą rasę na krótkich dystansach – udokumentowano rekord wynoszący 55 mil na godzinę.

Wygląd
Ogólnie konie AQH mają małą, szlachetną głowę o prostym profilu oraz silne ciało. Ich klatka piersiowa jest szeroka a zad rozbudowany. Nogi są mocne i suche, kopyta małe i bez szczotek. Wzrost tych koni to koło 145-160 cm. Można wyróżnić dwa typy budowy: hodowlany i wyścigowy. Konie w typie hodowlanym mają mniejsze i krótsze ciało oraz są bardziej krępe. Konie typu wyścigowego są trochę wyższe, przypominają wyglądem konie pełnej krwi angielskiej. American Quarter Horse występują w prawie wszystkich maściach. Przy ich określaniu używa się najczęściej nazw amerykańskich, ponieważ na przykład maści nazywane buckskin, dun i red dun po polsku określane są wspólnie jako bułana.Najczęściej można spotkać konie kasztanowate (sorrel) i ciemno-kasztanowe (chestnut). W przeszłości eliminowano z hodowli maść tarantowatą, ale obecnie akceptuje się je w rejestrze koni AQH pod warunkiem, że przodkowie konia są w nim zarejestrowani.

autor: M.Fabin
zdjęcia: M.fabin
Wszystkie zdjęcia koni wykonane zostały w Stajni Liderów.

  • Konie czystej krwi arabskiej.

    Historia Rasa ta jest uważana za najstarszą hodowaną obecnie rasę koni. Pojawiła się ona m…
  • Konie andaluzyjskie.

    Historia Jest to jedna z najstarszych ras koni. Andaluzy wywodzą się z terenów Półwyspu Ib…
  • Konie fiordzkie.

    Bułana sierść i biało czarna stercząca grzywa. To chyba najbardziej rozpoznawalne cechy fi…
Załaduj więcej w Rasy
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Konie czystej krwi arabskiej.

Historia Rasa ta jest uważana za najstarszą hodowaną obecnie rasę koni. Pojawiła się ona m…