Woda jest potrzebna do życia wszystkich organizmów na ziemi. Braki wody w organizmie prowadzą do osłabienia konia, zaburzenia procesów regulacji temperatury (koń chłodzi się przez pocenie). Dostarczenie koniowi odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne.
Ciało dorosłego konia w 60-70% składa się z wody. Koń bez wody nie jest w stanie przeżyć dłużej niż 6 dni, natomiast koń, który ma dostęp do wody, ale nie ma dostępu do paszy, jest w stanie przeżyć około 25 dni.
Konie tak samo, jak ludzie reagują na zmiany temperatury, kiedy jest gorąco, piją dużo więcej.
W lecie musimy zadbać o dostęp do wody również na padoku oraz o wodę w poidle, jeśli posiadamy poidło automatyczne, musimy kontrolować, czy ono działa.
Zapotrzebowanie na wodę nawet naukowcom trudno jest ująć w statyczne normy. Zależy ono od wielu czynników np. od ilości wody wydalanej przez nerki, skórę i płuca, oraz zawartości wody w pobieranych paszach. W czasie upałów należy zwrócić szczególną uwagę na ilość pobieranej przez konia wody. Uznaje się, że średnie dobowe zapotrzebowanie bytowe na wodę u koni waha się w granicach 3-5 litrów na każde 100 kg masy ciała. Wzrasta ono znacząco wraz ze wzrostem intensywności pracy, jaką koń wykonuje. Konie w intensywnym treningu potrzebują nawet do 7-10 l na 100 kg masy ciała.
Klacze w ciąży oraz karmiące również mają większe zapotrzebowanie na wodę.
Dorosły koń pije około 19-38 litrów wody dziennie, należy pamiętać, że koń wody nie pobiera tylko z pojenia. Świeża trawa zawiera około 60-80% wody, siano ma tej wody znacznie mniej, bo zaledwie 20%. Natomiast sianokiszonka to około 40-50% wody.
Pojenie konia powinno odbywać się co najmniej 30 minut przed karmieniem paszą treściwą oraz 2 godziny po karmieniu. Oczywiście te zasady dotyczą to tylko pojenia wiadrem, jeśli koń posiada w boksie poidło automatyczne, napije się, wtedy kiedy będzie chciał. Woda podawana koniowi nie powinna być zimna, ponieważ może zakończyć się to kolką. Dodatkowo konie dużo chętniej piją wodę, która jest lekko ciepła (między 9 a 12 stopni Celsjusza).
Musimy pamiętać, że wszystkie poidła te na pastwisku, ale również w stajni należy codziennie czyścić. Zbiorniki z wodą stojącą na przykład nieczyszczona codziennie wanna napełniona wodą lub staw są dla konia niebezpieczne, ponieważ woda może być zanieczyszczona pasożytami lub drobnoustrojami. W przypadku poideł automatycznych też musimy pamiętać o codziennym ich czyszczeniu, aby nie zalegała w nich pasza lub inne zanieczyszczenia.
Jak rozpoznać, że nasz koń jest odwodniony?
Głównymi objawami niedoborów wody, jest szybsze męczenie się konia, skurcze mięśni i w najgorszym wypadku mięśniochwat. Kolejnym sposobem jest przeprowadzenie „próby odciągania”. Polega ona na chwyceniu palcami fałdu skóry na przykład na końskiej szyi, delikatne odciągnięcie go i puszczenie. Jeśli skóra natychmiast i gładko wraca do pierwotnego ułożenia, jest wszystko w porządku, natomiast jeśli fałd skóry nie chowa się i pozostaje wybrzuszenie mamy do czynienia z odwodnieniem. W przypadku odwodnienia powinniśmy wezwać lekarza weterynarii, który poda płyny przez sondę nosowo-przełykową lub dożylnie.
Jak Wy drodzy czytelnicy poicie swoje konie, posiadacie poidła automatyczne czy dajecie koniom wodę w wiadrze ? Znaliście zasady, jakie obowiązują przy podawaniu koniom wody?
Wypowiedzcie się w komentarzach :D