Startowa wasze teksty Trzymanie koni w boksach bez wybiegów.

Trzymanie koni w boksach bez wybiegów.

6 min read
0
2
3,875

W tym wpisie chciałabym poruszyć trudną kwestię trzymania koni przez całe ich życie w boksie i wypuszczanie ich z niego tylko na trening. Najczęściej są to konie sportowe, ale coraz częściej zdarza się, że również konie rekreacyjne nie opuszczają swojego boksu przez większość życia.

Jeśli właściciel konia skłoni, się do wypuszczenia go na padok najczęściej koń wypuszczany jest w ochraniaczach, derkach i innych zabezpieczeniach. Dodatkowo takie konie są wypuszczane na wybieg same, jak dobrze wiemy, koń jest, zwierzęciem stadnym, który potrzebuje kontaktu z drugim koniem, a najlepiej całym większym stadem koni. W stadzie konie budują między sobą hierarchię oraz mają szansę wybiegać się razem ze swoimi towarzyszami.

W środowisku sportowym najczęstszym tłumaczeniem jest, że koń na padoku może zrobić sobie krzywdę lub pokopać inne konie. Myślę, że jest to prawda, że koń może zrobić sobie krzywdę, ale również w naszym obowiązku leży kontrola wybiegu, na który jest puszczany nasz koń. Wciąż żywym i dość mocno szerzonym przekonaniem wśród sportowców jest to, że koń chodzący na wybieg traci swego rodzaju iskrę oraz energię, którą może wykorzystać na parkurze. Muszę przyznać, że jest w tym troszeczkę racji, ponieważ padok i wybieg konia uspokaja, a są osoby w grupie sportowców, dla których koń sportowy zaczyna się w momencie, gdy zwierzę jest tak napakowane energią, że sami nie mogą nad nim zapanować.

W środowisku sportowców, gdy zapytamy, się kto wypuszcza, konia na wybieg najczęściej twierdząco odpowiedzą osoby trenujące WKKW. Zawodnicy tej dyscypliny również otwarcie mówią o tym, że jeżdżą ze swoimi końmi w tereny nie takie typowo treningowe, ale tereny spacerowe dla przyjemności konia i jeźdźca.

Największe oburzenie w tej kwestii pojawia się u zawodników, którzy trenują ujeżdżenie. Zawodnicy ujeżdżenia otwarcie mówią o złych aspektach wypuszczania konia na wybieg tłumacząc się, że koń z padoku może wrócić kulawy lub poraniony. Oczywiście zawodnicy skoków przez przeszkody również mają swoje zdanie na temat padokowania swoich koni. Najczęściej mówią oni, że koń jedzący trawę nie będzie skakać parkurów 160cm wysokich i może się rozleniwić. Istnieje też przekonanie, że koń stale jedzący trawę nie będzie skakał przeszkód 160cm. Właśnie po to powstały urozmaicenia diety i pobyt konia 2-3 godziny kilka razy w tygodniu na trawie nie rozleniwi go ani nie roztyje się do granic możliwości.

Moim zdaniem koń sportowy ma takie same potrzeby jak każdy inny koń i jedną z głównych potrzeb jest potrzeba ruchu oraz potrzeba towarzystwa. Powstało już bardzo wiele prac osób związanych z końską psychiką, że większość koni zamkniętych przez większość swojego życia w boksie jest mniej produktywnych, mają problemy w kontaktach z innymi końmi, często takie konie bywają również apatyczne, niechętne do pracy i bardziej podatne na kontuzje. Myślę, że trzymanie koni przez większość ich życia w boksie jest nieodpowiednie, ponieważ zaburzamy naturalne potrzeby koni.

A Wy Kochani czytelnicy co uważacie na temat braku wybiegu dla koni sportowych i rekreacyjnych?

autor: Eliza

Załaduj więcej w wasze teksty
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …