Piękno i zrównoważony charakter. Te dwie cechy w skrócie opisują konie rasy Gypsy Cob.
Poza rodzimymi Wyspami Brytyjskimi konie te popularne są głównie w Stanach Zjednoczonych, Australii i Holandii. Ale w Polsce też zdobywają coraz więcej miłośników. Jest to stosunkowo nowa rasa koni pochodząca z Wysp Brytyjskich. Początki jej historii sięgają roku 1945, gdy brytyjscy cyganie zaczęli podróżować i mieszkać w wagonach ciągniętych początkowo przez muły, a później przez konie. Zwierzęta te były nieodłącznym elementem życia, a ludzie dbali o nie jak o członków rodziny. Z czasem konie ciągnące cygańskie wozy zaczęły tworzyć odrębną rasę, łączącą cechy m.in. Shire, Clydesdale i Welsh Cob. Pierwsze Gypsy Coby pochodzą sprzed około 40-50 lat, ale informacje o hodowli początkowo przekazywano wyłącznie ustnie i z tego powodu dzisiaj znamy jedynie dwóch protoplastów tej rasy: The Old Coal Horse oraz Sonny May’s Horse. Wśród najsłynniejszych Koni Cygańskich wymienić należy karosrokatego ogiera The Lion King. Jego imię znane jest wszystkim miłośnikom rasy, a wiele koni w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jest z nim spokrewnionych.
Wygląd Angielskie stowarzyszenie hodowców wyznaczyło odpowiednie cechy jakimi powinny się charakteryzować tradycyjne Konie Cygańskie (nazywane w Anglii Proper Gypsy). Mimo, że te konie kojarzą się przede wszystkim z obfitymi szczotkami pęcinowymi, ważniejsza jest poprawna sylwetka. Tradycyjne konie tej rasy charakteryzują się małą głową i uszami, mocnym, krótkim grzbietem oraz krągłym zadem z wysoko osadzonym ogonem. Ich wysokość zwykle wynosi około 1.30-1.55 m. Z Gypsy Cobami najczęściej kojarzy nam się maść karosrokata. Jednak na całym świecie pojawiają się konie w różnorodnych kolorach takich jak kremowe, perłowe czy tarantowate. Takie umaszczenie nie jest nieprawidłowe, a w stowarzyszeniu hodowców coraz więcej jest zarejestrowanych koni o rzadkich maściach. Akceptowalne są wszelkie maści i odmiany. Dopuszczalne jest także tzw. rybie oko, czyli jego niebieskie zabarwienie.
Gypsy Cob = Tinker ? Szukając wiadomości o Gypsy Cobach często można spotkać inną, trochę milej brzmiącą dla nas nazwę – tinker. Słowo to przybyło do Polski wraz z końmi pochodzącymi z Holandii. Konie te były jednak przez lata kształtowane w inny sposób i często nie mają cech charakteryzujących tradycyjne Konie Cygańskie. Co więcej, w języku angielskim przedstawicieli społeczności romskiej nazywa się “Gypsy”, a “Tinker” to ich obraźliwa nazwa. Dlatego wielu hodowców z wysp, uważa za obraźliwe nazywanie ich koni tinkerami.
Charakter i użytkowanie Gypsy Coby charakteryzują się bardzo spokojnym, zrównoważonym charakterem. Dzięki temu są idealnym koniem rodzinnym. Uwielbiają też być blisko ludzi i rzadko się płoszą. Rasa ta hodowana była z myślą o ciągnięciu wagonów, ale sprawdza się także pod siodłem. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu może być także użytkowana do hipoterapii oraz jako wierzchowiec dla dzieci.
autor: Magdalena Fabin
Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze stajni Podolin