„Gdybym tylko mógł mieć konia, który będzie stworzony do galopu!”. Jeśli choć raz przyszło Ci to na myśl, z pewnością chętnie przyjrzysz się koniom pełnej krwi angielskiej! Są jak wiatr! Należą do elity koni wyścigowych, są najszybsze na świecie!
ELITARNE RUMAKI
Rasa oznaczona symbolem XX (w rodowodzie zawsze zaznaczona na czerwono) to znak, że przodkowie danego konia były pełnej krwi angielskiej. To jedna z najstarszych i podstawowych ras koni gorącokrwistych. Najbardziej pożądaną ich cechą była szybkość. Konie, które osiągały najlepsze rezultaty były wybierane do hodowli. Pochodzą z ANGLII. Tworzenie rasy pełnej krwi angielskiej było ZAPLANOWANE i cel jej powstania był jasno określony; WYGRYWANIE WYŚCIGÓW. Do tej pory konie tej krwi są poddawane ogromnej selekcji, a systemy OCENY ich przydatności, przede wszystkim wyścigowej i hodowlanej są bardzo surowe.
Jak powstała ta rasa?
Spośród koni w Wielkiej Brytanii wybrano pięćset najszybszych KLACZY. Do nich sprowadzono cztery OGIERY orientalne. Z tych krzyżówek urodziły się pierwsze konie, które zostały wpisane do I księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej. Działania te przypadają na pierwszą połowę XVIII wieku. Każdy z powyższych czterech ogierów zapoczątkował wybitne linie wyścigowe, a ich potomstwo po dziś dzień wygrywa największe wyścigi.
ANGIELSKA ELEGANCJA
Eksterier, czyli wygląd zewnętrzny latami kształtował się samoczynnie. Konie, które były najszybsze, budową przypominały charty. DŁUGIE, suche KOŃCZYNY, PROSTOKĄTNA KŁODA, MAŁA GŁOWA o prostym profilu i DŁUGA SZYJA, taka budowa umożliwiała jak najszybszy bieg. Z biegiem lat unormowały się wytyczne, co do wyglądu koni tej rasy. Wzrostem nie powinny przekraczać 175 cm, powinny być smukłe i szlachetne. Delikatna i lekka budowa ciała, łopatka skośna i długie suche nogi to wzorzec folbluta. Charakterystyczną cechą jest ich cienka i delikatna skóra, sierść również jest bardzo subtelna. Maści przeważające to GNIADE, KARE i KASZTANOWATE.
OCH, MUSZĘ BIEC!
Konie pełnej krwi angielskiej są bardzo WRAŻLIWE, POBUDLIWE i łatwo reagujące na BODŹCE ZEWNĘTRZNE. Taki typ temperamentu wymagany jest od koni, które mają być bardzo szybkie, wręcz „elektryczne”. To zwierzęta bardzo inteligentne i mogą być dość bojaźliwe. Z powodu swojej pobudliwości wymagają stałej, spokojnej opieki, jak najmniej sytuacji zmiennych oraz SPOKOJNEGO traktowania. Rasa ta jest wyjątkowa pod względem PAMIĘCI i KOJARZENIA zarówno dobrych jak i złych sytuacji. Bardzo istotne jest, aby jeździec, który ma trenować na koniu tej rasy był zawodnikiem doświadczonym. Odradza się nauki jazdy konnej na wierzchowcach tej rasy. Zbyt duża pobudliwość i zakodowana chęć do szybkiego galopu eliminuje te konie ze szkółek jeździeckich.
JAK KONDYCJA, LORDZIE?
Konie tej rasy są bardzo wytrzymałe. Potrafią w doskonałej kondycji dożyć do późnej starości. Zajeżdżane są w młodym wieku. Konie dwuletnie już zaczynają pracę na wyścigach. Dobrze prowadzone i nie przetrenowane mogą długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Oczywiście, zdarzają się wypadki, gdy pomimo szybszego KOSTNIENIA kości szkieletowych, młody koń ulega wypadkowi i przestaje trenować. Zdrowotność to również istotna cecha w hodowli tych koni. Osobniki SŁABE NIE SĄ dopuszczane do ROZRODU. Często konie pełnej krwi kojarzone są z innymi rasami. To daje siłę, szybkość i poprawę cech użytkowych w innych rasach.
UJEŻDŻENIE? TO NIE DLA MNIE!
Konie tej rasy hodowane są przede wszystkim w celu wygrywania w wyścigach konnych. W Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji oraz w Japonii wszelakie wyścigi konne są niezmiernie popularne. Kwoty nagród są ogromne! Wyścigi to prawdziwy biznes. Koń to podstawa, ale dodatkowo na zawodach musi znaleźć się też dobry trener, dżokej, luzak, lekarz weterynarii, kowal… To tylko trzon grupy ludzi, którzy zaangażowani są w pracę z końmi tej rasy! W innych dyscyplinach również można spotkać FOLBLUTY. W WKKW bardzo potrzebna jest duża wytrzymałość i szybkość. Zdarzają się konie czystej krwi angielskiej, które fenomenalnie SKACZĄ. Takie rumaki są bardzo cenione zarówno w hodowli szlachetnych ras, jak i w samej rasie. Z powodu wysokiej pobudliwości, RZADZIEJ można spotkać folbluty w ujeżdżeniu. Tu konie muszą być spokojne i opanowane, a duża wrażliwość na bodźce zewnętrzne jest niewskazana.
CENNY PRZYJACIEL!
Według przepisów dotyczących hodowli tej rasy, konie nie mogą być inseminowane. Bardzo cenne są zarówno KLACZE, jak i OGIERY. Na największych aukcjach, między innymi w Ameryce oraz Francji młode konie tej rasy osiągają najwyższe kwoty podczas ich sprzedaży. Aukcje cieszą się ogromna popularnością, pomimo że wartość jednego konia często wyceniana jest na ponad MILION DOLARÓW!
DOGADASZ SIĘ Z „ANGLIKIEM”?
Koń pełnej krwi angielskiej potrzebuje doświadczonego jeźdźca. Ktoś, kto chce pracować z tą rasa musi być opanowany i spokojny. Nazywa się je „ISKIERKAMI”, którym niewiele potrzeba, aby się zapaliły do galopu. Dobrze ułożony folblut jest koniem do opanowania, więc jeśli ktoś pragnie poczuć PRAWDZIWĄ PRĘDKOŚĆ na końskim grzbiecie i umie jeździć, to warto spróbować! Jeśli ktoś raz spróbuje, pokocha konie tej rasy!
UKRYTE FOLBLUTY
Często może się zdarzyć, że wśród koniarzy usłyszycie stwierdzenia, które dla Was mogą być niezrozumiałe, a oznaczać będą konia pełnej krwi angielskiej. Poniżej krótka ściąga ‘folblucich” słówek
– „ ten koń jest zaawansowany w krew…” – oznacza to, że u danego konia przodkowie są lub mają dużo koni pełnej krwi angielskiej,
– „ w tym stadzie jest duży dolew krwi” – oznacza, że dana grupa koni była kojarzona z końmi pełnej krwi angielskiej,
– „ koń angloarab xxoo” – koń, którego rodzicami był z jednej strony folblut, a z drugiej koń czystej krwi arabskiej,
– „ pełna krew” – koń, którego wszyscy przodkowie byli końmi pełnej krwi angielskiej.
SKAZANE NA SUKCES!
Jeśli można jakąś rasę określić „szytą na miarę”, z pewnością takie są konie pełnej krwi angielskiej! Cechy istotne w selekcji są od wieków niezmienne, a ta elitarna rasa została stworzona do wygrywania wyścigów!