Startowa Hipologia Użytkowość A ty, gdzie pracujesz? Czyli kilka słów o użytkowaniu koni

A ty, gdzie pracujesz? Czyli kilka słów o użytkowaniu koni

5 min read
0
2
4,526

Każdy z Was pewnie wie, że bez koni nasz świat nie wyglądałby tak samo… Do dziś w różnych miejscach na świecie te zwierzęta wykorzystywane są do pracy na roli, albo do innych, trudnych zadań. Konie potrafią wszystko! Służą jako środek transportu, występują w filmach, na zawodach sportowych, a nawet mogą pomóc chorym dzieciom w ich terapii! Uff, brzmi jak… Pełne kopyta roboty!

Konie możemy podzielić na wierzchowe, juczne i pociągowe.

WIERZCHOWE to te, które nas wożą na swoim grzbiecie! W zależności od tego, czy startują w zawodach, czy raczej wolą spokojne spacerki, dzielimy je na REKREACYJNE i SPORTOWE. Na koniu rekreacyjnym możesz pojechać na przejażdżkę! Natomiast sportowe… To poważni zawodnicy! Startują w takich dyscyplinach jak:
– ujeżdżenie (takie konie powinny mieć harmonijną budowę ciała i być bardzo wyczulone na polecenia trenera!),
– woltyżerka (końscy zawodnicy tej dyscypliny muszą mieć masywniejszą budowę i łagodny temperament!),
– rajdy długodystansowe (oczywiście, muszą być wytrzymałe fizycznie i psychicznie, żeby znosić trudy trasy!),
– wyścigi (koń wyścigowy musi być… Szybki!),
– zawody typu western (westowe konie są z reguły bardzo gibkie i zwinne),
– WKKW (wszechstronność to główny wymóg dla startujących w tej dyscyplinie. Końscy zawodnicy muszą spełnić szereg wymagań, być wytrzymałe i zarazem lekkie!).

 

Konie juczne, jak sama nazwa wskazuje pracują nosząc ciężary na grzbiecie. W tak wymagającej pracy zwierzę musi być wytrzymałe i mieć mocną budowę! Najlepiej do tej roli nadają się konie tak zwanych ras PRYMITYWNYCH, między innymi konie huculskie i koniki polskie.

Koni jucznych nie należy mylić z pociągowymi! Typ pociągowy dzielimy na trzy podtypy:
– Lekko-zaprzęgowe, czyli konie, które biorą udział w zawodach w powożeniu. Mają mocniejszą budowę od tych występujących w innych dyscyplinach.
– Pospieszno-robocze. Te konie pracują jako pociągowe, w warunkach o średniej trudności. Potrafią dobrze kłusować na długich dystansach.
– Ciężko-pociągowe. Konie tej grupy są ciężkie i bardzo wytrzymałe. Wykonują najtrudniejszą pracę!

kinga K-D photography
kinga K-D photography

W ciężkich, fizycznych pracach najlepiej sprawdzają się rasy zimnokrwiste, ze względu na swoją masywną budowę i łagodniejsze usposobienie. Z kolei rasy gorącokrwiste, z uwagi na lekką budowę, ognisty temperament i umiejętność rozwijania dużych prędkości lepiej sprawdzają się jako uczestnicy zawodów!

ŻADNEJ PRACY SIĘ NIE BOJĘ!
Niezależnie od tego, czy koń ciężko trenuje do zawodów, czy raczej całe dnie nosi ciężkie pakunki, musimy docenić ich wkład w nasze życie! Bez nich byłoby o nam o wiele trudniej… I smutniej, prawda? Dlatego kochajmy naszych pupili!

Załaduj więcej w Użytkowość
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Odkrywamy sekrety hipoterapii!

Konie i medycyna. Brzmi dziwnie? Już w starożytności zauważono, że specjalna więź, która ł…