Startowa Hipologia hodowla Z pamiętnika źrebaka

Z pamiętnika źrebaka

4 min read
0
3
3,806

Z PAMIĘTNIKA ŹREBAKA!
Wiecie co to sysak, albo odsadek? Jeśli nie, koniecznie przeczytajcie pamiętnik małego konia!

STYCZEŃ…
Hej, świecie! Właśnie się urodziłem! Wszyscy w stajni nazywają mnie sysakiem… Nie wiem co to znaczy… Podobno będą tak na mnie wołać przez następne 6 miesięcy, dopóki moja mama będzie mnie karmić mlekiem… Potem co mam niby jeść? Nie mam pojęcia! Mleko jest najlepsze na świecie! Słyszałem, że będą mnie uczyli chodzić na uwiązie i będą mi czyścić nogi. Nie mogę się doczekać!

LIPIEC
Uu, ale ciepło! Właśnie wróciliśmy z kolegami, innymi źrebakami z pastwiska! Codziennie razem biegamy. Mam już sześć miesięcy i nie nazywają mnie już sysakiem, tylko odsadkiem. Chyba dlatego, że już nie piję mleka mamy! Teraz podają mi pasze i odtłuszczone mleko. Potrafię wypić nawet 10 litrów dziennie (czasem ścigamy się, kto pierwszy wypije!). Mama była trochę zła, kiedy mnie odseparowali, ale chyba już jej przeszło… Ja też byłem trochę smutny, ale teraz mam mnóstwo kolegów i nie wiem, jak ja przez te 6 miesięcy z mamą się nie nudziłem?

LUTY
Mam już ponad rok! Wyrosłem, prawda? Mówią na mnie Roczniak! Nikt mi nie podskoczy! Już dawno nie mieszkam z mamą. Oddzielili nas też od młodych klaczy. Mieszkam z samymi ogierami, jak dorosły! Całe dnie biegamy, a do jedzenia dostajemy paszę, bogatą w białko, witaminy oraz sole mineralne! Podobno to najlepsze jedzenie, jakie możemy dostać, dlatego, że teraz najbardziej się rozwijamy!

kinga K-D photography

MAM JUŻ DWA I PÓŁ ROKU!
Uwierzycie? Niedługo pójdę na randkę z jakąś miłą klaczą! Moi zimnokrwiści koledzy już chodzili na randki w wieku 12-18 miesięcy, ale konie gorącokrwiste, takie jak ja, osiągają dojrzałość płciową dopiero między 18 – 24 miesiącem życia! Bardzo dużo się ruszamy, powoli biorę udział w różnych treningach. Konie ras zimnokrwistych, kiedy skończyły dwa lata już zaczęły pracować. Ja na razie jeszcze nie pracuję z jeźdźcem… Podobno będę gotowy dopiero, gdy skończę trzy lata. Jestem koniem pełnej krwi angielskiej, więc zacznę trening wcześniej niż moi koledzy czystej krwi arabskiej. Będę się jednak rozwijać aż do 5 roku życia! Trzymajcie za mnie kciuki, niedługo zacznę ćwiczyć na torze wyścigowym!

Opracowane z użyciem materiałów:
Poradnik dla hodowców J. Fedorski

Załaduj więcej w hodowla
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kolagen dla koni pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?

Kolagen to istotny składnik organizmu, który pomaga zachować prawidłową pracę stawów ludzi…