Startowa FUN&HOBBY ciekawostki 6 znaków, że należy zakończyć jazdę

6 znaków, że należy zakończyć jazdę

4 min read
0
1
7,310

Czy zdążyła Ci się taka sytuacja? Jeździsz, koń chodzi bardzo dobrze, chętnie pracuje, jest rozluźniony, aż w pewnym momencie nagle przestaje współpracować. Usztywnia się, im dłużej jeździsz jest coraz gorzej. Wszystko pewnie dlatego, że zapomniałeś o przerwie, koń jest zmęczony, może bolą go mięśnie. Mamy dla Ciebie 6 wskazówek, które pomogą Ci ustalić, kiedy nadszedł czas, aby przy kolejnym treningu zakończyć jazdę.

Jesteś zadowolony z postępu?

Nadchodzi moment na jeździe, gdy jesteś zadowolony. Nareszcie, koń robi się przepuszczalny, prawidłowo wykonuje ćwiczenia, udaje Ci się kilka elementów zrobić poprawnie. Dobrze jest nie wykonywać takich ćwiczeń dużo tylko dać koniowi odpocząć lub nawet skończyć jazdę.

Wszystko idzie super!

Gdy wszystko idzie super, koń chodzi bardzo dobrze, ma dobry dzień. Ćwiczenia wykonuje poprawnie, nie ma sensu długo jeździć i go męczyć wtedy ok. 40 min pracy wystarczy.

Trudny dzień, uff…

Są takie dni gdy nic się nie udaje, koń chodzi sztywny, słabo reaguje na pomoce. Różne mogą być tego przyczyny. Czasami wina leży po stronie konia, czasami po naszej (zły dzień, kłótnia w domu). Nie warto wtedy się szarpać i próbować na siłę ustawiać konia. Lepiej dla relaksu pojechać na spacer.

Zmęczyłeś się?

Gdy jesteś zmęczony nie ma sensu kontynuować jazdy. Słabo siedzisz w siodle, kolano zaczyna gonić, tak samo łydka. Często w celu utrzymania równowagi łapiesz się wodzy. Po co psuć to, co się już wypracowało? Lepiej skończyć jazdę i popracować nad formą ;).

Robi się niebezpiecznie!!!

Bywa i tak, że koń jest bardzo wesoły. Jazda na nim grozi upadkiem. Koń tylko by galopował. Czasami, zamiast się z nim szarpać lepiej go wylonżować. Koń pochodzi, pozbędzie się nadmiaru energii, do jazdy lepiej wrócić następnego dnia

Ty albo Twój koń jesteście ranni ;(

Czasami w trakcie jazdy koń lub Ty doznacie kontuzji. Ty czy przez upadek, czy zedrzesz ręce, lub obetrzesz np. kolano. Koń może się przydeptać, naciągnąć coś. W takiej sytuacji lepiej zakończyć jazdę.

Często jest tak, że szczególnie młodzi ludzie mają dylemat co zrobić w danej sytuacji. Czy skończyć jazdę, gdy koń nie chce współpracować lub kuleje?. Zawsze dobrze jest skonsultować się z instruktorem bądź weterynarzem. Gdy czujecie się zagrożeni, boicie się, robi się niebezpiecznie. Lepiej przekazać konia komuś bardziej doświadczonemu albo zejść i wylonżować go.

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nie wchodzę i już!

Lubisz pływać w jeziorze? Nie ma nic lepszego niż chłodne orzeźwienie w upalny dzień! Zdar…