Startowa FUN&HOBBY ciekawostki 5 mitów na temat koni? przeczytaj a dowiesz się czy to prawda czy fałsz!

5 mitów na temat koni? przeczytaj a dowiesz się czy to prawda czy fałsz!

6 min read
0
3
13,350

MIT 1

Twój koń potrafi być złośliwy!?

Fałsz. Konie nie potrafią PLANOWAĆ i przewidywać. To ludzie przypisują im celowe działanie. Uważasz, że Twój koń stoi w boksie i spiskuje przeciwko Tobie? Na pewno nie rozmyśla: „Jeśli kopnę to wiadro i obleję wszystkich wokół będą wściekli! Do dzieła!”. Niestety, konie są naszym odzwierciedleniem. Działają INSTYNKTOWNIE. Jeśli czują się zagrożone, panikują i w ODRUCHU OBRONNYM mogą kopnąć wiadro z wodą, oblewając wszystkich przy okazji. Nie robią tego jednak ze złośliwości. Inną sprawą jest złe wyszkolenie konia i narowy. Powstają one z powodu ZŁEJ OPIEKI lub BŁĘDÓW popełnionych przez opiekunów. Dlatego, jeśli koń wydaje się uparty lub złośliwy, zamiast go zmuszać, zastanów się, co mu przeszkadza i czego, być może, się boi!

MIT 2

Twój koń lubi być samotny?

Fałsz. I to bardzo szkodliwy! Konie są z natury zwierzętami STADNYMI. Uwielbiają towarzystwo i najbardziej elegancki boks nie zastąpi im biegania po pastwisku z grupą innych koni! Jeśli nie możesz swojemu pupilowi zapewnić towarzystwa koni, możesz otoczyć go INNYMI ZWIERZĘTAMI: owcą, kozą… To nie to samo, ale zawsze lepsze, niż samotność! Koń po prostu musi mieć kontakt z innymi. Ty też, poświęcając mu swój czas, trochę go ROZWESELISZ! Pamiętaj, że nikt nie lubi być samotny!

MIT 3

Twój koń uwielbia się ruszać, dlatego ciężka praca go nie przeraża.

I tak, i nie. Rzeczywiście, konie MUSZĄ się ruszać. Spędzanie całego dnia w boksie to nie jest marzenie każdego ruchliwego rumaka! Konie w naturze nie są zbyt „domowe”, żyją na WOLNYM POWIETRZU, nie wiją sobie gniazd, tylko wędrują po pastwiskach. Ruch jest wpisany w ich styl życia. Nie można jednak WYKORZYSTYWAĆ koni ponad ich siły! Wesołe brykanie to jedno, ale przetrenowanie lub chroniczne zmęczenie, to drugie. Dobry trener potrafi ZBILANSOWAĆ treningi tak, żeby nie przemęczyć konia. To trochę jak z człowiekiem… Trudno siedzieć cały czas w jednym miejscu, ale po jakimś czasie czujemy zmęczenie!

MIT 4

Zimnokrwiste konie nie nadają się do startu w wyścigach.

Prawda. Rasy zimnokrwiste kojarzą nam się raczej z ciężkimi końmi pociągowymi, które są powolne i raczej stworzone do CIĘŻKIEJ PRACY, niż wygrywania wyścigów. Z natury są cięższe i mają dłuższy czas reakcji, niż zwinne i reaktywne konie gorącokrwiste. Co nie znaczy, że nadają się tylko do pracy na roli! Konie ras zimnokrwistych startują w zawodach! Na przykład w POWOŻENIU ich spokój i opanowanie sprawdzają się świetnie!

MIT 5

Koń potrafi spać na stojąco.

Fałsz. Koń na stojąco czasem ODPOCZYWA, ale nie jest to głęboki sen. Raczej mała drzemka, w czasie której nieustannie czuwa. Potrafi „usztywnić” nogi tak, żeby się nie przewrócić. Podczas dnia może kilka razy odpoczywać w ten sposób. Czas na prawdziwy SEN przychodzi w nocy, gdy koń leży. Dorosły koń potrzebuje około 3, 4 GODZIN głębokiego snu. W pozycji leżącej jest jednak wystawiony na DRAPIEŻNIKI, dlatego musi czuć się bezpiecznie, żeby się położyć. Nawet z pozycji leżącej jest w stanie podnieść się w kilka sekund!

KTO PYTA, NIE BŁĄDZI!

Może znacie jakieś mity na temat koni, które chcielibyście sprawdzić? Nie wahajcie się do nas napisać! Chętnie rozwiejemy Wasze wątpliwości!

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nie wchodzę i już!

Lubisz pływać w jeziorze? Nie ma nic lepszego niż chłodne orzeźwienie w upalny dzień! Zdar…