Żywienie

6 min read
0
2
3,763

CO BY TU ZJEŚĆ?
Jak zbilansować dietę konia? Odpowiednie żywienie wpływa na zdrowie, wygląd oraz zachowanie naszych pupili. Rasa, wiek, praca, którą wykonuje nas pupil… To wszystko ma znaczenie przy dobieraniu diety! Uff, tyle rzeczy trzeba brać pod uwagę! Postaramy się jednak podrzucić Wam garść informacji na ten temat!
NAJLEPIEJ MAŁO, ALE CZĘSTO!
Najpierw pomyślmy o tym, w jaki sposób konie odżywiają się w naturalnym środowisku. Raczej, jako zwierzę uciekające nie będzie „objadać” się w sytuacji, gdy może zostać zaatakowany! Koń je często, ale mało. Jego żołądek też nie jest zbyt duży, jak się niektórym mogłoby wydawać!
Z CZEGO ZBUDOWAĆ POSIŁEK?
Czyli, co podawać koniowi, żeby był najedzony i dobrze odżywiony? W diecie konia, tak jak w diecie człowieka potrzebne są różne składniki: tłuszcze, węglowodany i białka. Konie ponadto mogą jeść celulozę, zawartą w trawie i sianie. Ich system trawienny jest przystosowany do rozkładania niestrawnej dla nas celulozy.
Podstawowymi składnikami diety konia są:
TŁUSZCZE ROŚLINNE. Dzięki tłuszczom roślinnym koń ma energię. Jego organizm potrafi wyprodukować dwa razy więcej energii z tłuszczu, niż z białka. Energia z tłuszczów uwalnia się wolniej niż z węglowodanów (nie ma tzw. skoku cukrowego), dlatego zaleca się dietę z olejami i nasionami roślin oleistych koniom, które wykonują ciężką pracę.
WĘGLOWODANY ROZPUSZCZALNE. Znajdują się w zbożach. Największa ich ilość znajduje się w owsie, to właśnie nim najczęściej karmione są konie w Europie. Wykorzystuje się również kukurydzę, jęczmień, pszenicę, jednak, żeby karmić innym rodzajem zboża niż owies, trzeba mieć spore doświadczenie. Ilość zboża musi być odpowiednio dopasowana. Zbyt duża jego ilość może doprowadzić do wyginięcia flory bakteryjnej!
WŁÓKNO POKARMOWE. Znajduje się w trawie, sianie, słomie, sianokiszonce. W jego skład wchodzą węglowodany, tłuszcze i skrobia.
BIAŁKO. Tak jak u ludzi, stanowi budulec. Wielu bywalców siłowni stawia na białko, ponieważ wspomaga budowę nerwów, mięśni (białka takie jak keratyna, elastyna), wspomaga pacę układu immunologicznego i reguluje przebieg procesów biochemicznych. To bardzo ważny składnik diety, który można podawać w zielonce i otrębach. Nie należy jednak „przebiałkować” zwierzęcia. W procesie trawienia wydziela się szkodliwy amoniak. Jeśli jest go więcej, niż organizm może wydalić, może to prowadzić do poważnych schorzeń.
KTO MOŻE CI POMÓC?
Odpowiednio dobrane żywienie jest niezwykle istotne: to dobre samopoczucie konia, jego piękny wygląd, zdrowie, spokój. Jeśli nie masz pojęcia jak ustawić dawki, skontaktuj się z weterynarzem, na pewno Ci pomoże. Gdy widzisz, że brakuje Twojemu koniowi energii, spróbuj zmienić jego dietę. Nie ustalaj takich samych dawek na cały rok, powinny one zmieniać się i dostosowywać do aktualnego wykorzystania konia oraz pory roku.
Pamiętajmy również, że warto skonsultować się z przedstawicielem firmy, która profesjonalnie przegotowuje mieszanki paszowe dla koni. Gotowe pasze są idealnie zbilansowane, więc zawsze trzeba ustalić, która pasza jest odpowiednia dla Twojego wierzchowca.
SMACZNEGO!
Układanie diety przypomina budowanie ogromnego domu, w którym nie może zabraknąć żadnego ważnego składnika! Jeśli masz wątpliwości co do diety swojego konia, poszukaj pomocy! Nieprawidłowe żywienie może bardzo zaszkodzić Twojemu pupilowi, a przecież chcemy, żeby był zdrowy i radosny!

Załaduj więcej w dobrostan
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kolagen dla koni pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?

Kolagen to istotny składnik organizmu, który pomaga zachować prawidłową pracę stawów ludzi…