Startowa Świat Lucky Porady porady Lucky Żeby nie było, że nie ostrzegałem… – czyli 3 sygnały, które wysyła do nas koń.

Żeby nie było, że nie ostrzegałem… – czyli 3 sygnały, które wysyła do nas koń.

5 min read
0
3
13,735

Czy zastanawiałeś się kiedyś co koń chce Ci powiedzieć? Konie w komunikowaniu się używają mowy swojego ciała oraz głosu. Dobra współpraca między koniem a jeźdźcem wymaga umiejętności prawidłowego interpretowania sygnałów od konia. Potrafiąc prawidłowo odczytać jego emocje pogłębia się więź jaka łączy konia z opiekunem.

Zachowaj ostrożność

Oczy to zwierciadło duszy. Patrząc w oczy można rozpoznać czy koń jest pobudzony, senny czy zmęczony w danym momencie. Należy pamiętać, że konie widzą inaczej niż my. Mają obraz panoramiczny, co pozwala im przetrwać na wolności. Konie mają także słabe postrzeganie głębokości. To co my widzimy jako płytką kałuże dla nich może być bardzo głęboką rzeką.
Jeżeli oczy są wyraziste i szeroko otwarte to oznacza, że koń jest pobudzony, może zobaczył coś nowego czego nie zna. Jeżeli oczy są przymknięte to oznacza to, że koń jest senny. Jeżeli są zamknięte to znaczy, że śpi. Jeżeli jedno oko jest otwarte to oznacza, że coś nie tak jest z drugim okiem. Prawdopodobnie należy skontaktować się z weterynarzem.

Ruszam do ataku

W końskich uszach znajduje się bardzo dużo mięśni, dzięki czemu konie potrafią nimi kręcić we wszystkie strony i dowolnie je ustawiać. Dzięki temu możemy dość precyzyjnie ocenić zachowanie konia. Konie mogą poruszać dwoma uszami na raz, albo każdym z osobna.
Jeżeli uszy są postawione, chrapy szerokie, a oczy duże to oznacza, że koń coś zobaczył czego się boj.
Jeżeli uszy są płasko położone do tyłu to oznacza, że koń jest zły. W ten sposób ostrzega, że może ugryźć. Lepiej odsunąć się na bezpieczną odległość. Jeżeli jedno ucho jest zwrócone do tyłu to oznacza, że słucha co do niego mówisz. Gdy koń jest zrelaksowany jego uszy są opuszczone na boki.

Sio stąd

Ogon to idealne narzędzie do odganiania much, oraz do walenia nas po twarzy ;), ale nie tylko. Chcąc poznać co czuje koń, zwróćcie uwagę też na ruchy ogona. Gdy koń jest zdenerwowany mocno i gwałtownie rusza ogonem. W ten sposób także sygnalizuje innym koniom, żeby nie podchodziły. Źrebaki gdy się przestraszą biegają z ogonami podniesionymi wysoko w górę. Jeżeli koń często podnosi ogon czuje się szczęśliwy.

Konie mówią do nas całymi sobą. Chcąc dobrze zrozumieć ich intencje dobrze interpretować ich zachowanie całościowo. Znajomość tych trzech elementów jest konieczna ze względu na Wasze bezpieczeństwo. Żeby dobrze zrozumieć konie trzeba bardzo dużo czasu spędzić w stajni, to duże i silne zwierzęta dlatego w tym przypadku dobrze nie uczyć się na błędach.

  • Jak znaleźć idealny pensjonat dla konia?

    Znaleźć dobry pensjonat, szczególnie gdy ktoś jest „nowy” w świecie jeździeckim jest bardz…
  • Czy koń może mieszkać sam?

    Konie jak wiadomo to zwierzęta stadne. Towarzystwa innych koni potrzebują tak samo do życi…
  • Mamo chce na konie

    Czasami tak jest, że rodzice nie podzielają naszych pasji. Nie wspierają nas, są przeciwni…
Załaduj więcej w porady Lucky
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…