Zajmiemy się tym, szefie!

12 min read
0
1
3,714

 

W stajni mieszkają nie tylko konie! Chyba trudno byłoby znaleźć stadninę, w której nie ma ani jednego… Psa! W końcu psy i konie to najlepsi przyjaciele ludzi! Istnieją oczywiście rasy, które bardziej lub mniej sprawdzają się jako towarzysze w stajni. Opiekun stada musi być przecież czujny i opiekuńczy, a po „pracy” pełen chęci do zabawy!

 

Rasy psów, które chętnie biegają wśród koni często są nazywane psami dla aktywnych. Zdarzają się oczywiście kundle, które świetnie radzą sobie z obowiązkami stajennymi! My jednak poniżej przedstawiamy rasy, które najlepiej czują się wśród koni.

PIES ŁOWCA!

Każdy, kto czasem bywa w stajni, miał okazję zetknąć się choć raz z psem rasy Jack Russel Terrier. Z rasy tej wyodrębniono dwie różne grupy: wysokonożnego PARSONA oraz niskonożnego JACKA. Podziału dokonano w 2000 roku. Psy te stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Ta odmiana terierów jest mieszanką różnych psów myśliwskich. Wyróżnia je duża inteligencja, lojalność oraz ruchliwość. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i potrafią wspaniale BRONIĆ STADA! Zazwyczaj są bardzo żywe i wesołe, uwielbiają ruch na świeżym powietrzu oraz zabawę.

Przypominają nam trochę koty, bo… często są wykorzystywane do łapania gryzoni w stajniach, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ich WZROST jest NIEWIELKI, dlatego są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Polecamy tę rasę wszystkim, którzy nie mogą sobie pozwolić na dużego psa!

Psy tej rasy świetnie radzą sobie polując na wszelakie stajenne gryzonie. Potrafią czasem złapać więcej myszy niż kot! Są bardzo cierpliwe i umieją kilka godzin stać w jednym miejscu tak, aby w końcu upolować zdobycz ! W stajniach z Jack’ami koty są bezrobotne 😉

PRAWDZIWY PASTERZ!

Border Collie to psy niezwykle inteligentne i radosne, charakteryzujące się ŚWIETNĄ PAMIĘCIĄ i ogromną CHĘCIĄ NAUKI. Uwielbiają sprawiać własnemu właścicielowi radość. Chcą być najlepsze w tym co robią. Często można zobaczyć je podczas różnych występów i pokazów, uwielbiają brawa i publiczność. Potrafią doskonale pilnować stada i pomagać spędzić je z wybiegów.

Niestety, nie nadają się do mieszkań! Przedstawiciele tej rasy potrzebują bardzo DUŻO RUCHU i przestrzeni. Lubią wykonywać polecone im zadania. Gdy są przydatne, czują się najszczęśliwsze na świecie, dlatego często wykorzystywane są w ratownictwie.

Ta rasa uwielbia zabawy na wybiegu, nie boi się koni i świetnie potrafi się wśród nich poruszać. Jeśli nauczysz swojego pupila jak zaganiać stado do stajni lub wyprowadzać na wybieg, zrobi to doskonale za Ciebie! Z takim podopiecznym żaden z koni nie ucieknie! Border Collie są tak czujne, że nic nie ujdzie ich uwadze 🙂

SHOWMAN Z DYSTANSEM!

Przedstawiciele owczarka australijskiego odznaczają się dużą INTELIGENCJĄ i SKUPIENIEM. Doskonale nadają się do pracy w gospodarstwie. Mają bardzo duże poczucie odpowiedzialności i wspaniale potrafią dopilnować całego stada. Uwielbiają długie spacery, są świetnymi towarzyszami końskich wyjazdów w teren. Lubią się bawić, tor przeszkód na parkurze dla nich to wspaniały trening. Potrafią być nieufne wobec obcych, bliskich często trzymają na dystans, ale szybko przyzwyczajają się do rutyny i nie sprawia im problemu całodzienna praca.

Tego psa polecamy tym, którzy lubią robić wokół siebie dużo szumu. Łatwo takiego pupila wyszkolić w pokonywaniu toru przeszkód na parkurze. Z tym owczarkiem można zrobić prawdziwe show! Po konkursie skoków, Wasz „skoczek” pokaże, jak bezbłędnie pokonać przeszkody w konkursie, nawet te najwyższe! Jeśli lubisz się popisywać, to pies dla Ciebie 🙂

 

EFEKTOWNE I TAJEMNICZE

Dalmatyńczyki to psy ELEGANCKIE i zarazem tajemnicze: do dziś nikt nie wie do końca skąd się wywodzą. Wiemy jedynie, że te psy wykorzystywane były do pilnowania bryczek i towarzyszenia w długich podróżach. Idealnie nadają się do pracy w stajniach: są niezmiernie wylewne i przyjazne. Nigdy nie są agresywne. LUBIĄ DZIECI i potrafią wspaniale zadbać o członków RODZINY. Coraz więcej psów tej rasy można spotkać w klubach jeździeckich oraz ośrodkach sportowych.

Każdy zna historię o 101 dalmatyńczykach! Nie polecamy posiadania aż takiej liczby psów, ale zdecydowanie jeden dalmatyńczyk w stadninie nie zaszkodzi! Jeśli ktoś z Was uwielbia długie tereny lub rajdy, powinien rozważyć towarzystwo dalmatyńczyka! Potrafią one biegać długie dystanse i nie zmęczyć się. Dodatkowo, są niesamowicie fotogeniczne, sesja z tym psem zrobi furorę wśród Waszych znajomych!

Na zdjęciu nasza znajoma suczka Xoko z przyjacielem kucykiem Fernando 

 

POWAGA I CIĘŻKA PRACA

Wyżeł niemiecki krótkowłosy zalicza się do psów MYŚLIWSKICH, ale jego wszechstronność może być wykorzystywana na wielu polach. Bardzo silny i wytrzymały, świetnie spełnia się w roli stróża oraz towarzysza człowieka. Te psy uwielbiają DŁUGIE BIEGI, idealnie nadają się na przejażdżki w teren. Jeśli są dobrze wyszkolone, bez problemu mogą biegać bez smyczy. Czujne i mądre, nie pozwolą nikomu wejść do stajni bez pozwolenia właściciela. Wyżeł, który przeszedł trening jest spokojny i zrównoważony.

To rasa dla prawdziwych „twardzieli”, którzy lubią długie rajdy, spanie w szałasie i polowania. Wyżły to rasa dla ludzi, którzy do wszystkiego podchodzą bardzo poważnie. „Zabawa? Jaka zabawa, ja tu pracuję!”, to ulubione hasło tych psów. Jeśli potrzebujesz strażnika stada i opiekuna zagrody to jest to rasa dla Ciebie!

PIES CZY PROFESOR?

Przedstawiciele rasy owczarka niemieckiego są zazwyczaj bardzo wszechstronnymi psami. Wyhodowane głównie w celu pracy w służbach mundurowych, są bardzo podatne na tresurę. Potrafią być niezwykle zdyscyplinowane i czujne. Ogromnie przywiązują się do swoich właścicieli i miejsc, których pilnują. Tolerują inne zwierzęta, świetnie współgrają ze stadem koni. Wymagają dużego zaangażowania: zadania im stawiane muszą być STRATEGICZNIE na WYSOKIM POZIOMIE. Psy tej rasy potrafią nawiązywać wieloletnie przyjaźnie z końmi. W przypadku zagrożenia, porodu lub niecodziennej sytuacji doskonale KOMUNIKUJĄ zagrożenie właścicielowi.

Owczarki to bardzo mądre i szybko uczące się psy. Uwielbiają grać w filmach i pozować do zdjęć. Czują się odpowiedzialne za całą grupę, świetnie nadają się do wychowywania niesfornych źrebaków! Zwinny i bystry, wie jak uciekać przed kopytami. Jeśli potrzebujesz pomocy w okiełznaniu swojego konia, na owczarka możesz liczyć. Nigdy Cię nie zawiedzie, a koniowi szybko wyjaśni kto tu rządzi!

 

POMOCNY PRZYJACIEL

Każdy z tych psów ma nieco inny charakter i zdolności. Jeśli potrzebujemy obrońcy, wybierzemy wyżła, a jeśli potrzebujemy czworonoga przyjaznego dzieciom, możemy wybrać dalmatyńczyka. Wybierając psa, musimy pamiętać, że nie tylko będzie musiał sprostać trudnym zadaniom, które czekają w stadninie, ale też może zostać naszym nieodłącznym towarzyszem!

 

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…