Startowa dyscypliny jeździeckie Ujeżdżenie skokowe.

Ujeżdżenie skokowe.

5 min read
0
0
5,554

Ujeżdżenie skokowe jest bardzo ważną częścią wyszkolenia jeźdźca i konia. Dzięki niemu, sprawiamy iż koń staje się przepuszczalny, prawidłowo reaguje na nasze pomoce i jest przygotowany do zadań skokowych. Niestety ujeżdżenie skokowe jest często pomijane w wyszkoleniu jeźdźca i konia. Dlaczego? Może dlatego, że jest to żmudna i ciężka praca, dla niektórych może się wydawać nudne i niepotrzebne. Skoczkowie często mówią iż nie po to jeżdżą skoki żeby trenować ujeżdżenie 🙂 Z tego powodu opowiem Wam co dla mnie znaczy ujeżdżenie skokowe oraz dlaczego jest według mnie niezbędnym elementem prawidłowego wyszkolenia jeźdźca i konia.

Często jeżdżąc “po płaskim”, nieświadomie ćwiczycie ujeżdżenie skokowe. Przejścia, dodawanie i skracanie, prawidłowe zakręty – to wszystko są elementy, które dobrze wytrenowane ułatwią Wam pokonywanie parkuru. Bo w parkurze, oprócz samych skoków musicie jeszcze konia doprowadzić do tej przeszkody, umieć najechać na wprost, starać się mieć kontrolę nad każdą foule konia. Oczywiście jest to trudne i wymaga wielu godzin ciężkiej pracy, ale według mnie należy do tego dążyć. Poniżej, zamieściłem kilka podstawowych ćwiczeń z ujeżdżenia skokowego, które powinny ułatwić Wam późniejszą jazdę w parkurze, czy też po prostu skoki.

1. Jazda po prostokącie – na pierwszy rzut oka może wydawać się proste. Jeździmy po prostokącie we wszystkich trzech chodach, zaczynając od stępa. Główna trudność polega na tym, iż ćwiczenie wykonujemy nie jeżdżąc po ścianie. Dzięki temu koń uczy się iść na wprost bez pomocy ściany co z
wiadomych względów przyda się w parkurze.

2. Wyjeżdżanie narożników – kiedy nauczymy konia, żeby nie “ścinał” zakrętu, będziemy mieć więcej czasu na prawidłowy najazd pomiędzy jedną a drugą przeszkodą.

3. Jazda po drążkach w galopie ćwiczy naszą umiejętność oceniania prawidłowej odległości do przeszkody. Jeżeli nauczymy się widzieć odległość do drążka, będziemy też ją widzieć do przeszkody. Drugim bardzo ważnym elementem jazdy po drążkach jest kontrola foule. Kiedy ustawimy 2 drążki w odległości ok. 19 metrów jeden od drugiego, możemy je pokonywać na 4, 5, i 6 kroków galopu. Uczy nas to poszerzania i skracania foule oraz doskonale przygotowuje do jazdy linii, która zawsze występują w parkurze.

4. Ustępowanie od łydki – dla skoczków to ćwiczenie jest ważnym elementem do tego, aby sprawić iż Wasz koń stanie się przepuszczalny. Ustępowanie sprawia, że koń rozluźnia się w kłodzie, dzięki czemu jego ciało staje się bardziej elastyczne.

Ujeżdżenie skokowe jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju konia i jeźdźca. Dlatego pamiętajcie o nim pomimo tego, iż dla wielu z Was może się wydawać nudniejsze od skoków 🙂 Gwarantuje Wam, iż sumienne ćwiczenie powyższych elementów, sprawi że będziecie lepszymi jeźdźcami oraz ułatwi Wam jazdę w parkurze.

autor: Adam

  • Western.

    Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…
  • Pony Games.

    Pony Games pojawiły się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Natychmiast spotkały s…
  • Sportowe rajdy konne.

    Dyscyplina  jaką są sportowe rajdy konne jest dyscypliną stosunkowo młodą. Pierwsze z…
Załaduj więcej w dyscypliny jeździeckie
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Western.

Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…