Startowa Świat Lucky Porady porady Lucky Ufff ale ciepło – 6 sposobów, by przeżyć w upalny dzień na zawodach

Ufff ale ciepło – 6 sposobów, by przeżyć w upalny dzień na zawodach

5 min read
0
0
2,588

Lato wydaje się idealną porą roku na udział w zawodach Myśląc o wyjeździe wyobrażamy sobie, niebieskie niebo, piękną pogodę i siebie na rundzie honorowej. Rzeczywistość często nie jest tak kolorowa, żar leje się z nieba, koń cały spocony, pełno gryzących much. Poznaj nasze 6 sposobów, by przeżyć dzień na zawodach w upalny dzień.

Odpowiedni czaprak

Wybierając czaprak na zawody w lecie nie decyduj się tylko względami estetycznymi. Tu ma znaczenie sam materiał, jego grubość oraz krój. W upalny dzień najlepiej wybrać cienki, wycięty bawełniany czaprak. Niektóre czapraki mają wstawki z owczego futra. Naturalne futro pozwala na cyrkulacje powietrza, koń się w nim tak bardzo nie poci dzięki czemu będzie to dla niego wygodniejsze.

Popręg

Popręg musi być czysty. W upalny dzień koń na pewno się spoci a wszelki brud znajdujący się na popręgu może go obetrzeć. Można użyć nakładki z naturalnego owczego futra, które pozwala na lepszą cyrkulację powietrza, nie odparza i szybko schnie. Idealnie sprawdzą się także popręgi z powloką neoprenową.

Pomyśl o koniu.

W przerwach między konkursami nie zapomnij o swoim wierzchowcu. Idealnym rozwiązaniem jest ustawienie się gdzieś w cieniu i ściągnięcie siodła. Koń powinien mieć możliwość się napić, więc wyjeżdżając na zawody nie zapomnij zabrać wiaderka!

Pomyśl o sobie

W trakcie zawodów każdy przeżywa spory stres, gdy do tego dojdzie upał łatwo o nieszczęście. Należy pamiętać by zjeść śniadanie oraz żeby dużo pić w ciągu całego dnia. Dobrze zaopatrzyć się w schłodzoną wodę lub napój izotoniczny. Ubranie dobrze wybrać cienkie, techniczne, przy wysokich temperaturach sędzia główny za pewne zwolni z obowiązku jazdy we frakach.

Derka siatkowa

Derka siatkowa to idealne rozwiązanie między konkursami. Koń spocony przyciąga całe chmary much. Spraye na much słabo działają, poza tym szybko wyparowują. Derka sprawi, że choć trochę go ochroni. Niektóre konie denerwują się na muchy, które siadają im na głowie, dla nich można nabyć specjalne maski, które nie ograniczają widoczności, a chronią je przed owadami.

Kąpiel

Największą ulgę przynosi woda. Kąpiel po konkursach pozwoli się ochłodzić, odprężyć mięśnią i zmyć pot, którego zapach przyciąga muchy. Później już tylko spacer lub skubanie trawy. Gdy jesteś w obcym miejscu uważaj wychodzenie z koniem tylko na kantarze może się źle skończyć.

Zawody w lecie są najprzyjemniejsze. Możliwość spotkania ze znajomymi i posiedzenia do późna. Jednak nie zapominajmy, że tu koń jest najważniejszy. Gdy podejrzewacie przegrzanie należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem (informacje znajdziesz tutaj). Ważne, by zrobić wszystko by mieć tylko pozytywne wspomnienia z wyjazdu.

  • Jak znaleźć idealny pensjonat dla konia?

    Znaleźć dobry pensjonat, szczególnie gdy ktoś jest „nowy” w świecie jeździeckim jest bardz…
  • Czy koń może mieszkać sam?

    Konie jak wiadomo to zwierzęta stadne. Towarzystwa innych koni potrzebują tak samo do życi…
  • Mamo chce na konie

    Czasami tak jest, że rodzice nie podzielają naszych pasji. Nie wspierają nas, są przeciwni…
Załaduj więcej w porady Lucky
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…