Prr, kobyło!

4 min read
0
0
10,801

Chociaż w galopie poruszasz się szybciej niż w kłusie, koń nadal powinien się zatrzymać, jeśli wydasz mu stosowne polecenie. Jak dowiesz się już za chwilę, w różnych stylach jeździeckich stosuje się różne sygnały w celu zatrzymania konia. Sposób wykonania manewru zatrzymania zależy od tego, w jaki sposób zwierzę zostało wyszkolone. Zatrzymywanie konia z galopu przebiega tak samo jak zatrzymywanie ze stępa.

Zatrzymanie konia w stylu western

Na podstawie stosownej komendy koń bardzo dobrze wyszkolony w dyscyplinie reining może się zatrzymać w ślizgu. Niemniej jednak większość koni wyszkolonych do jazdy w stylu western (w szczególności zaś te wykorzystywane podczas lekcji dla początkujących jeźdźców) zatrzymują się bez ślizgu. W większości przypadków koń wykona najpierw kilka kroków stępem, a dopiero potem całkowicie się zatrzyma. Aby zatrzymać konia z galopu w stylu western, należy przeprowadzić następującą procedurę:
1. Usiądź głęboko w siodle i przygotuj się do zatrzymania. Podczas przygotowań do zatrzymania z galopu wyprostuj plecy i opuść pięty, a głowę wyciągnij ku górze. Wyobraź sobie, że chcesz wydrążyć w siodle dziurę kością ogonową. Obniż ciężar swojego ciała w tę dziurę, którą właśnie wydrążyłeś.
2. Obniżając ciężar ciała, przestań uciskać końskie boki. Przyciągnij wodze do swojego pępka i powiedz „prr”.
3. Gdy koń się zatrzyma, zwolnij napięcie na wodzach.

Zatrzymanie w stylu angielskim

W stylu angielskim koń przechodzi najpierw do kłusa, a potem do stępa i dopiero wówczas ostatecznie się zatrzymuje. Poniżej przedstawiona została procedura zatrzymywania konia w stylu klasycznym.
1.Jedziesz stępem na kontakcie. Twoje biodra bujają się w rytm ruchu konia. W momencie zatrzymania Twój dosiad się zatrzymuje, tak jakbyś chciał całym swoim ciałem zatrzymać bujanie konia. W trakcie zatrzymania koń jest zamknięty w pomocach.  
2. Koń przechodzi z galopu w kłus, a następnie w stęp. Koń prawdopodobnie wykona po kilka kroków w każdym chodzie, zanim ostatecznie się zatrzyma.
3. W trakcie zatrzymania postaraj się zapobiec uciekaniu ciężaru Twojego ciała ku przodowi pod wpływem siły bezwładności. Zajęcie miejsca głęboko w siodle zwiększa szanse na utrzymanie pozycji w momencie zatrzymania konia.

 

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…