Prr, kobyło!

4 min read
0
0
4,482

Chociaż w galopie poruszasz się szybciej niż w kłusie, koń nadal powinien się zatrzymać, jeśli wydasz mu stosowne polecenie. Jak dowiesz się już za chwilę, w różnych stylach jeździeckich stosuje się różne sygnały w celu zatrzymania konia. Sposób wykonania manewru zatrzymania zależy od tego, w jaki sposób zwierzę zostało wyszkolone. Zatrzymywanie konia z galopu przebiega tak samo jak zatrzymywanie ze stępa.

Zatrzymanie konia w stylu western

Na podstawie stosownej komendy koń bardzo dobrze wyszkolony w dyscyplinie reining może się zatrzymać w ślizgu. Niemniej jednak większość koni wyszkolonych do jazdy w stylu western (w szczególności zaś te wykorzystywane podczas lekcji dla początkujących jeźdźców) zatrzymują się bez ślizgu. W większości przypadków koń wykona najpierw kilka kroków stępem, a dopiero potem całkowicie się zatrzyma. Aby zatrzymać konia z galopu w stylu western, należy przeprowadzić następującą procedurę:
1. Usiądź głęboko w siodle i przygotuj się do zatrzymania. Podczas przygotowań do zatrzymania z galopu wyprostuj plecy i opuść pięty, a głowę wyciągnij ku górze. Wyobraź sobie, że chcesz wydrążyć w siodle dziurę kością ogonową. Obniż ciężar swojego ciała w tę dziurę, którą właśnie wydrążyłeś.
2. Obniżając ciężar ciała, przestań uciskać końskie boki. Przyciągnij wodze do swojego pępka i powiedz „prr”.
3. Gdy koń się zatrzyma, zwolnij napięcie na wodzach.

Zatrzymanie w stylu angielskim

W stylu angielskim koń przechodzi najpierw do kłusa, a potem do stępa i dopiero wówczas ostatecznie się zatrzymuje. Poniżej przedstawiona została procedura zatrzymywania konia w stylu klasycznym.
1.Jedziesz stępem na kontakcie. Twoje biodra bujają się w rytm ruchu konia. W momencie zatrzymania Twój dosiad się zatrzymuje, tak jakbyś chciał całym swoim ciałem zatrzymać bujanie konia. W trakcie zatrzymania koń jest zamknięty w pomocach.  
2. Koń przechodzi z galopu w kłus, a następnie w stęp. Koń prawdopodobnie wykona po kilka kroków w każdym chodzie, zanim ostatecznie się zatrzyma.
3. W trakcie zatrzymania postaraj się zapobiec uciekaniu ciężaru Twojego ciała ku przodowi pod wpływem siły bezwładności. Zajęcie miejsca głęboko w siodle zwiększa szanse na utrzymanie pozycji w momencie zatrzymania konia.

 

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Pierwsza pomoc dla konia i jeźdźca, co robić w razie wypadku lub urazu?

Jeździectwo jest zaliczane do sportów ekstremalnych, w którym wypadki zdarzają się bardzo …