Startowa Świat Lucky Porady instruktor Posłuszeństwo u konia – obalamy mity

Posłuszeństwo u konia – obalamy mity

4 min read
0
2
3,910

Konie jak wiadomo to bardzo mądre zwierzęta. Im większy mają kontakt z dużą ilością osób, tym lepiej kombinują. Gdy pracują w rekreacji ich jeźdźcy zmieniają się jak rękawiczki. Jak to jest, że wystarczy, że ktoś wsiądzie i koń od razu wie jaki jeździec na nim siedzi?. Z czego to wynika?, co ma wpływ na to, że koń pod jednym jeźdźcem robi wszystko, a pod innym nie chce ruszyć do stępa?

Siła fizyczna

Żeby ruszyć konia, należy docisnąć łydkę i popchnąć dosiadem. Wydaje się logiczne, że osoba dorosła powinna lepiej oddziaływać na konia niż dziecko. Osoba dorosła jest silniejsza, łydka wystaje poza siodło. To dlaczego czasami ten sam koń lepiej chodzi pod dzieckiem niż osobą dorosłą? To wszystko chyba bardziej skomplikowane.

Umiejętności

Prowadząc jazdy spotykam się z osobami, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z jeździectwem, a koń ich słucha. Pomimo że często wcale nie jeżdżą dobrze. Trudno powiedzieć, że osoba, która jeździ krótko ma dobra technikę, lub ma duże umiejętności. Czasami osoby jeżdżące dużo, jeżdżące bardzo dobrze stylowo, tzw. ładnie, wcale nie koniecznie muszą być przekonujące dla konia.

Staż w jeździectwie

Często spotyka się osoby, które twierdzą, że jeżdżą już od x lat. Czy to oznacza, że one jeżdżą bardzo dobrze? Nie koniecznie. Bardzo często spotykamy jako instruktorzy osoby, które twierdzą, że jeżdżą fantastycznie, bo jeżdżą już rok, dwa, trzy, całe życie, a mają problemy z podstawowymi elementami.

Skoro na posłuszeństwo nie zawsze wpływa siła fizyczna, umiejętności i staż w jeździectwie to co? Po kilkunastu latach prowadzenia rekreacji, po obserwacji ludzi i koni mogę stwierdzić, że podstawa to charakter, siła charakteru jeźdźca. Osoby pewne siebie, zdeterminowane, które wiedzą czego chcą są bardzo dobrze odbierane przez konie, nieważne czy mają 8 lat, czy 68. Gdy koń Cię nie słucha przemyśl, czy wydając komendy siedząc na koniu jesteś odpowiednio zdeterminowany.

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…