Startowa Hipologia psychika Nie mów, tylko pokaż vs komunikacja koni

Nie mów, tylko pokaż vs komunikacja koni

9 min read
0
3
7,919

Marzycie o tym, żeby rozumieć się ze swoim pupilem bez słów? Konie tak potrafią! Wystarczy uważnie je obserwować! Jako zwierzęta „uciekające” wytworzyły specjalny język ciała, dzięki któremu mogą się komunikować bez żadnego dźwięku i doskonale się rozumieć!

SPRZECZNE SYGNAŁY!

Czy konie mają szefa? To zwierzęta stadne, a każde stado potrzebuje PRZEWODNIKA! W środowisku naturalnym ogiery często walczą o KLACZ lub dostęp do jedzenia lub wody. Za pomocą mowy ciała dominujący ogier pokazuje, że to on TU RZĄDZI!
Słyszeliście od swoich trenerów lub znajomych koniarzy, że koń, który PCHA lub CIĄGNIE swojego opiekuna prawdopodobnie próbuje pokazać, że dominuje? Nie zawsze jest to prawdą! Czasem młode konie, które nie zostały WYSZKOLONE PRAWIDŁOWO próbują „załatwić” swoje sprawy za pomocą agresywnych zachowań! Być może wcale nie są dominujące, ale nauczyły się, że takie postępowanie popłaca!

POWIEM CI TO… USZAMI!

Jeśli chcecie wiedzieć, czy Wasz koń się boi, albo czy jest zadowolony, spojrzyjcie na jego USZY! Te zwierzęta potrafią nimi obracać o prawie 180 stopni! Przyznacie, że to całkiem niezły zasięg i mnóstwo możliwości! Jeśli uszy konia są położone, a jego głowa jest nisko, lepiej uważajcie! W połączeniu z energicznym MACHANIEM ogonem (o wiele groźniej wyglądającym, niż opędzanie się od much) oznacza, że jest koń zły i może zaatakować!
Uszy postawione pionowo i odwrócone zupełnie do TYŁU mogą oznaczać, że próbuje usłyszeć coś, co jest z tyłu (na przykład jeźdźca, jeśli akurat siedzi na grzbiecie!).
Uszy odwrócone NA BOKI oznaczają, że koń się relaksuje i „wyłącza” z otoczenia. Uważajcie, bo jeśli podejdziecie do niego zbyt gwałtownie, może się WYSTRASZYĆ! Kiedy uszy wędrują to w przód, to w tył, prawdopodobnie koń jest zaniepokojony i usiłuje znaleźć źródło hałasu. Jeśli w dodatku jego GŁOWA jest wysoko UNIESIONA, to znak, że koń jest w stanie wysokiej gotowości do ucieczki.
Konie często chcą się upewnić, że wszystko jest w porządku. Może podczas różnych czynności próbuje SKUBAĆ lub ZACZEPIAĆ? W takim wypadku trzeba zwolnić tempo i pozwolić mu upewnić się, że wszystko jest w porządku!
Smutny koń nie będzie ani MACHAŁ OGONEM, ani łbem. Podobnie jak człowiek, gdy jest smutny raczej spuszcza głowę i nie skacze pod sam sufit! Jeśli koń zwiesza łeb i spuszcza WZROK to znak, że trzeba go rozweselić!1

MASZ CHWILĘ?

Czasem zdarza się, że konie kopią w ściany boksu. Co może oznaczać takie zachowanie? Powody mogą być różne. Najczęściej koń, który nie ma wystarczającej ilości ruchu w ciągu dnia, nudzi się w boksie i właśnie w taki sposób próbuje jakoś „zająć czas”. Zdarza się jednak, że kopanie w boks jest sposobem na zamanifestowanie swojego niezadowolenia! Przykładowo, podczas karmienia szczególnie nerwowy koń może się niecierpliwić tym, że jego sąsiedzi z innych boksów dostali już jedzenie, a on nie!
Co może z kolei oznaczać stawanie dęba w boksie? To u koni zazwyczaj reakcja obronna. Jeśli Twój pupil zachowuje się niespokojnie, musisz koniecznie zwrócić uwagę na sytuacje w jakich to robi. Może robisz coś, co sprawia, że nie czuje się bezpiecznie? Rozejrzyj się też po stajni: może w otoczeniu jest coś, czego koń się boi? U młodych ogierów jednak często można spotkać takie zachowanie nawet wtedy, gdy nic im nie zagraża. Istnieją teorie, że być może w ten sposób młode konie chcą pokazać nam swoją dominację!

WIEM, CO MYŚLISZ!

Konie potrafią okazywać strach lub sympatię. Czy umieją też dostrzec emocje u człowieka? Czasem można usłyszeć, że konie „wyczuwają” nasze nastroje…
Badaczki z uniwersytetu z Sussex2 udowodniły, że konie potrafią odczytywać emocje z naszych twarzy! Badanym koniom pokazywały zdjęcia twarzy ludzi. Na jednym zdjęciu modele mieli minę, jakby bardzo się rozzłościli, z kolei na innym mieli twarze radosne. Podczas prezentacji zdjęć, konie REAGOWAŁY na negatywne fotografie przyspieszonym biciem serca! Co to znaczy? Jeśli jesteśmy zdenerwowani, konie potrafią to zauważyć!

CZUJĘ SIĘ ŚWIETNIE!

Jak rozpoznać, że koń jest zadowolony i zrelaksowany? Obserwujcie jego uszy i ogon! Jeśli uszy Waszego pupila są ustawione naprzód, a jego głowa i ogon lekko uniesione, oznacza to, że dobrze się czuje i nic mu nie dolega! Oznaką sympatii może być też delikatnie podgryzanie. W taki sposób konie komunikują sobie sympatię! Jak odróżnić przyjacielskie „szczypanie” od agresywnej chęci ugryzienia? Przyjacielsko nastawiony koń, który chce tylko zamanifestować sympatię ma ustawione uszy i ogon w pozycji „zrelaksowanej”. Agresywny koń położy uszy po sobie, zniży ostrzegawczo głowę i pokaże zęby!

SPRÓBUJMY SIĘ DOGADAĆ!

Jak widzicie, wiele jest sposobów na to, żeby dogadać się z koniem! On sam potrafi dużo wyczytać z naszych twarzy! Obserwacja jego mowy ciała daje więcej informacji niż tysiąc słów! Powodzenia!

autor:
J. Budzowska

  • Nowy w stadzie!

    Myślę, że każdy z Was wie jak trudne są pierwsze dni w nowym miejscu. Nowi ludzie, nowe za…
  • Świadoma jazda.

    Jak wygląda jazda konna wie każdy adept jeździectwa. Jednak sprawa wygląda troszkę inaczej…
  • Co masz w głowie?

    W stadninach czasem można usłyszeć zdanie: „Uważaj, ten koń ma trudny charakter!”. Często …
Załaduj więcej w psychika
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …