Startowa FUN&HOBBY ciekawostki Koń-psycholog? trzymaj emocje na wodzy

Koń-psycholog? trzymaj emocje na wodzy

4 min read
0
4
7,992

Praca instruktora w stajni to nie tylko praca z końmi to także praca z ludźmi. Każdy do stajni przychodzi z bagażem emocji, które zbierał przez cały dzień. Nie zawsze są one pozytywne.

Jako instruktor, gdy widzę, że ktoś wściekły wsiada na konia staram się dojść do tego, w czym problem rozmawiając o tym, gdy problem okazuje się bardziej złożony wole odpuścić trening, bo wiadomo nic z tego dobrego nie będzie.
Zawsze myślałam, że problem w pracy z koniem, gdy jeździec odczuwa gniew (nie koniecznie na konia) wynika z usztywnienia ciała, oraz w związku z odczuwanymi negatywnymi emocjami brakiem cierpliwości. Okazało się jednak, ze na pewno ma to ogromny wpływ, ale nie jest jedynym czynnikiem. Koń także nie chce pracować z takim „złym” osobnikiem dowodzą tego badania przeprowadzone w 2016 roku przez Uniwersytet w Sussex.

Coś w tym jest – czyli kolejne rewelacje Amerykańskich Naukowców

Po raz pierwszy udowodniono, że konie są w stanie odróżnić złych i szczęśliwych ludzi. Psychologowie badali reakcje 28 koni na zdjęcia pozytywnych i negatywnych ludzkich wyrazów twarzy. Podczas oglądania gniewnych twarzy konie patrzyły bardziej lewym okiem, takie samo zjawisko występuje także u innych ssaków jak np. psy. Ich tętno rosło, a zachowanie stawało się nerwowe. Reakcje koni były bardziej zauważalne na widok negatywnych twarzy niż pozytywnych, może to wynikać z tego, że konie jako zwierzęta roślinożerne muszą umieć rozpoznawać zagrożenie i przewidywać negatywne sytuacje, jakie mogą mieć miejsce. Badanie opublikowane w czasopiśmie Biology Letters udowadniają, że konie są w stanie rozpoznać nasz gniew.
Amy Smith, doktorantka w Grupie Badań Uniwersytetu Sussex, która była koordynatorem badań, powiedziała: „Ciekawe jest to, że konie mają zdolność czytania emocji pomimo bariery gatunkowej. Wiemy od dawna, że konie są skomplikowanymi społecznie gatunkami, ale po raz pierwszy widzieliśmy, że mogą odróżnić pozytywne i negatywne ludzkie ekspresje twarzy „.
Wniosek z tego nasuwa się sam, gdy jesteś zły z jakiegokolwiek powodu lepiej zrezygnować z jazdy.

Spróbuj się wyciszyć, a jak już chcesz wsiadać to może zamiast treningu spacer po lesie? Tobie pomoże się to wyciszyć, a dla konia będzie o wiele przyjemniejsze.

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nie wchodzę i już!

Lubisz pływać w jeziorze? Nie ma nic lepszego niż chłodne orzeźwienie w upalny dzień! Zdar…