Startowa Świat Lucky Porady porady Lucky Czy koń może mieszkać sam?

Czy koń może mieszkać sam?

6 min read
0
4
11,684

Konie jak wiadomo to zwierzęta stadne. Towarzystwa innych koni potrzebują tak samo do życia, jak tlenu do oddychania. Skąd to się wzięło?

Konie przebywając w naturalnych warunkach ze względu na swój znikomy system obronny przed drapieżnikami, musiały sobie jakoś radzić, przebywając na nieosłoniętych stepach, gdzie najwięcej było pożywienia, najprościej było im zbijać się w stada. Przebywanie w grupie dawało im poczucie bezpieczeństwa i dawało znacznie większe szanse na przeżycie.
Dziś większość koni trzymanych jest w systemie kierowanym. Czyli o ich sposobie życia decyduje człowiek. Większość trzymanych jest w boksach, na pastwiska wychodzą na kilka godzin dziennie. Pierwotny instynkt pozostał. Konie, jak i ludzie są różne, jedne mają bardzo mocno zachowany instynkt stadny i bez innych koni nie są w stanie żyć. Z takim koniem trudno jest pracować. Wariuje, gdy zostaje sam w stajni, trudny jest wyjazd na trening czy w teren bez towarzystwa. Są też takie, które wręcz nie zauważają, że wszyscy inni towarzysze wyszli na pastwisko lub na jazdę, do szczęścia wystarczy im kupka siana.
Gdy trzymamy swojego konia w pensjonacie nie ma z tym problemu, bo wiadome jest, że w stajni przebywają także inne konie. Problem pojawia się, gdy chce się konia postawić koło domu i najchętniej utrzymywałoby się tylko jedną sztukę. Skutki takiej decyzji mogą być różne. Zależy to od tego, na jakiego osobnika się trafi. Znałam konie, które żyły w pojedynkę i nie stanowiło to dla nich problemu, nie pojawiały się żadne negatywne skutki. Niestety większość koni, źle znosi taki system utrzymywania. Na skutek przebywania w samotności wykształcają się u nich złe nawyki jak tkanie, łykanie bądź chodzenie w kółko.

A co gdy nie chcesz drugiego dużego konia?
Rozwiązaniem tego problemu może być zakup innego zwierzęcia, mniejszego. Do wyboru mamy np.; kuca, kozę, barana, może to być także np. pies. Należy liczyć się ze skutkami swojego wyboru. Pamiętajmy, że kozę najczęściej należy doić, baran jest kochany jak jest malutki, jak dorośnie może zacząć buc ludzi, konia lub np. samochód, jednak do stajni, w której kiedyś pracowałam trafił na „wakacje” koń, który na co dzień mieszkał z baranem i system ten się sprawdzał. Na dwa tygodnie urlopu swoich właścicieli przyjechali oboje. Pies to też nie najlepszy pomysł, znajomy miał konia,który wychowywał się i mieszkał z psem i tak samo, jak pies, który witał się z człowiekiem wskakując na niego z radości, wskakiwał wszystkim na plecy.
Jaki z tego wniosek?
Decydując się na zakup konia i trzymania go koło domu należy tak zorganizować przestrzeń by była możliwość trzymania minimum dwóch koni. Pamiętajmy, że koń ma nie tylko dawać nam radość z jazdy i obcowania z nim, ale ma mieć godne warunki do życia i być szczęśliwy. Choćby mieszkał w stajni ze złota, choćby jego instynkt stadny nie był bardzo mocno zachowany nigdy nie będzie do końca szczęśliwy będąc sam.

  • Jak znaleźć idealny pensjonat dla konia?

    Znaleźć dobry pensjonat, szczególnie gdy ktoś jest „nowy” w świecie jeździeckim jest bardz…
  • Mamo chce na konie

    Czasami tak jest, że rodzice nie podzielają naszych pasji. Nie wspierają nas, są przeciwni…
  • Stajenny flirt

    Każdy z nas  właścicieli chce stworzyć swojemu koniowi najlepsze z możliwych warunków…
Załaduj więcej w porady Lucky
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…