Startowa Świat Lucky Porady instruktor Koło vs. wolta, czyli podstawowe figury na ujeżdżalni cz.1

Koło vs. wolta, czyli podstawowe figury na ujeżdżalni cz.1

4 min read
0
8
11,941

Czy masz tak czasami, że nie do końca rozumiesz co mówi instruktor na jeździe? A może wybierasz się na pierwszą jazdę do nowego ośrodka i nie chcesz wyjść na kogoś kto się nie zna? A może po prostu chcesz usystematyzować swoją wiedzę na temat podstawowych figurach na ujeżdżalni. W dzisiejszym artykule postaram się w prosty sposób sprawić byś już więcej nie miał z tym problemu.

Ze względu na obszerny zakres tematu postanowiłam podzielić go na dwa artykuły. Dziś zajmiemy się; kołem, woltą, półwoltą i ósemką.

Koło


Z obserwacji pojęcie stosowane zamiennie z woltą. To jednak błąd, bo pomimo, że wolta to tak jakby też koło, to jednak to nie to samo. Różnica polega na wielkości. Koło ma wymiary od 10 do 20 metrów średnicy. Z pewnością kojarzycie koło które wykonuje się na odznace brązowej. Pierwsze na środku czworoboku pomiędzy literami EB i drugie w półsiadzie w A. Należy zwrócić uwagę że duże koło wykonane w literze A jest styczne ze ścianami czworoboku aż w trzech miejscach czyli w AKF.

 

 

Wolta

Wolta jak wspominałam wyżej to tez koło, ale mniejsze. Wolta ma wymiary od 6 do 10 metrów. Im mniejsza wolta tym trudniejsza bo wymaga większego zgięcia, a co za tym idzie większego wygimnastykowania od konia.

 

 

 

 

Półwolta

Figura służąca do zmiany kierunku. Składa się z połowy koła i linii prostej po której dojeżdżamy do ściany i zmieniamy kierunek. Często figurę tą porównuje do łezki, to obrazowe porównanie łatwiej w myślach obrazuje to ćwiczenie.
Możemy wykonać także odwrotna półwoltę jadąc to samo w odwrotną stronę.

 

 

Ósemka

Ósemka ujeżdżeniowa ma nieco inny kształt niż ósemka z zeszytu, ma tez inny kształt niż ósemka która tworzy się na czworoboku ze zmian kierunku po przekątnej. Ósemka ujeżdżeniowa składa się z dwóch wolt lub kół tej samej wielkości. Punkt styczności jest momentem, w którym koń na chwilę się prostuje, po czym następuje wygięcie konia w druga stronę.

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…