Startowa Świat Lucky Porady porady Lucky Jak dbać o sierść, grzywę i ogon by były zdrowe i lśniące.

Jak dbać o sierść, grzywę i ogon by były zdrowe i lśniące.

4 min read
0
2
5,355

Czy Twój koń ma matową sierść, rzadki ogon i krótką grzywę? Oczywiście to także genetyka, ale są metody, by poprawić ich stan. Niezależnie czy koń wyjeżdża na zawody, na wystawy czy jest tylko do Twojego użytku podamy Ci 5 czynników, które mają wpływ na stan pokrywy włosowej.

1. Zaczynamy od wewnątrz

Bez zdrowego odżywiania nie ma zdrowych włosów, zasada tak jak u ludzi sprawdza się u zwierząt. Musisz zadbać o to by w diecie Twojego konia nie zabrakło potrzebnych minerałów i witamin. Zbyt mała liczba białka w diecie powoduje wolniejszy wzrost włosów.

2. Higiena

Długo zalegający brud na skurzę może powodować jej wysuszenie a co za tym idzie swędzące plamy. Codzienne pielęgnacja pozwoli Ci także zobaczyć małe otarcia, infekcje, pogryzienia lub odparzenia, które mogą nie być widoczne w inny sposób. Ogon i grzywa nie wymagają codziennego czesania, jednak dobrze utrzymywać je bez większych kołtunów.

3. Delikatnie z ogonem

Często się zdarza, że koń w grzywie i ogonie ma słomę lub trociny. Czyszcząc konia należy spróbować powyciągać je palcami bądź miękką szczotką. Kołtuny, które się pojawiają w pierwszej kolejności dobrze rozdzielać jest palcami. Przed czesaniem, dobrze popsikać specjalnym płynem ułatwiającym rozczesywanie

Kinga K-D Photography

4. Czystość

Czystość w stajni i najbliższym otoczeniu konia to podstawa. Czysty ma być nie tylko koń, ale także sprzęt taki jak czaprak, popręg, ogłowie itd. W stajni też nie powinno być dużo kurzu, grzybów i pleśni. Kąpiąc konia pamiętaj, by dobrze spłukać szampon. Źle usunięty powoduje świąd.

5. Odrobaczenie

Dbając o dobrostan konia, należy pamiętać o jego regularnym odrobaczaniu. Cały wasz trud włożony w piękny ogon może pójść na marne, gdy koń zacznie go intensywnie wycierać w ściany boksu. Pasożyty mogą się także osiedlić w niedoleczonych ranach dlatego jak najczęściej trzeba robić przegląd całego konia.

W jakiej kondycji jest sierść, ogon i grzywa Twojego konia? Podziel się z nami jak o nią dbasz. A my niebawem pokażemy Wam test płynów do rozczesywania ogonów.

  • Jak znaleźć idealny pensjonat dla konia?

    Znaleźć dobry pensjonat, szczególnie gdy ktoś jest „nowy” w świecie jeździeckim jest bardz…
  • Czy koń może mieszkać sam?

    Konie jak wiadomo to zwierzęta stadne. Towarzystwa innych koni potrzebują tak samo do życi…
  • Mamo chce na konie

    Czasami tak jest, że rodzice nie podzielają naszych pasji. Nie wspierają nas, są przeciwni…
Załaduj więcej w porady Lucky
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…