Startowa FUN&HOBBY ciekawostki Ile masz lat? prawdy i mity.

Ile masz lat? prawdy i mity.

4 min read
0
3
7,207

Od zawsze wszyscy powtarzają, że wiek konia można rozpoznać patrząc mu w zęby. Zapewne nieraz zaglądałeś do końskiego pyska i czy byłeś w stanie tam coś dostrzec? Czy trzeba być lekarzem weterynarii by umieć cokolwiek stwierdzić? Czy to jedyna metoda, gdy pochodzenie konia jest wątpliwe? Mamy kilka rad na podstawie których dowiesz się na co zwrócić uwagę i jak to działa.

Zęby

U młodego konia dość łatwo to stwierdzić obserwując choćby ilość zębów.
Koń rodzi się z 10 cęgami mlecznymi. W drugim miesiącu wyrzynają się średniaki dolne i górne, a w 9 miesiącu okrajki mleczne.
U dwulatka można zauważyć starte rejestry na średniakach i okrajakach. Przed trzecim rokiem życia wypadają cęgi mleczne i wyrastają stałe. Przed czwartym rokiem życia konia wypadają mleczne, a wyrastają stałe średniaki, a przed piątym okrajaki.
Koń pięcioletni ma już wszystkie zęby stałe. Konie są zwierzętami roślinożernymi ich zęby rosną całe życie. Z biegiem czasu zęby się ścierają. Siekacze mają wgłębienia zwane rejestrami. Co roku ulegają one spłyceniu, proces ścierania zaczynając od szczęki górnej od cegów przez średniaki, a na końcu okrajaki. Następnie to samo w szczęce górnej. Para ściera się przez około rok.
Od szóstego roku życia wiek konia określamy po ilości startych rejestrów. Jedenastoletni koń ma już starte wszystkie rejestry.
Gdy koń skończy dwanaście lat jego wiek określamy po kształcie zębów, oczywiście da się go określić gdy koń ma prawidłowy zgryz.
Do 12 roku życia kształt zębów jest poprzeczno – owalny, między 12-18 jest okrągły, między 18-24 jest trójkątny, a po 24 jest podłużno-owalny.

Inne metody

Może słyszałeś, że u dziewięcioletniego konia w rogu dolnej powieki pojawia się zmarszczka i z każdym kolejnym rokiem pojawia się kolejna? Czy wśród koni, które znasz zauważyłeś taka zależność? Kolejną ciekawą metodą określenia przybliżonego wieku u koni jest obserwacja rozstawu końcowych żeber u starszych koni. Metod jest kilka, jednak najskuteczniejszą i najbardziej popularną jest sprawdzanie zębów.

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nie wchodzę i już!

Lubisz pływać w jeziorze? Nie ma nic lepszego niż chłodne orzeźwienie w upalny dzień! Zdar…