Błędy w dosiadzie

4 min read
0
0
5,331

DOSIAD FOTELOWY
Nie ważne jak długo jeździsz konno, dopiero zaczynasz a może jeździsz już od wielu lat. Błędy w dosiadzie mogą pojawić się u każdego, dlatego tak ważne są treningi pod okiem instruktora, pomoże to rozpoznać i wyeliminować powstanie błędnych nawyków. Dosiad fotelowy to nie tylko kwestia wizualna. Najczęstszym popełnianym błędem jest, kiedy jeździec zbytnio skraca strzemiona, mając nadzieje, że łatwiej mu będzie w takiej pozycji utrzymać piętę w dół. Łydka przesuwa się do przodu, często, aż na łopatkę konia. Jeździec traci równowagę przez co siada na tylni łęk siodła. Siadając w kłusie ćwiczebnym, bądź w galopie, chcąc złapać równowagę podnosi kolano jeszcze wyżej, przez co traci kontakt stopy ze strzemieniem, w takiej pozycji trudno o równowagę oraz o efektywną pracę z koniem. Początkujący jeźdźcy frustrują się, że koń nie chce ruszyć, a często to wina niewłaściwego przykładania łydki do łopatki konia. Ważna jest odpowiednia długość strzemion, gdy noga swobodnie zwisa w dół, strzemię powinno sięgać do kostki. Ważne jest zachowanie linii; ucho, biodro, pięta, oraz; łokieć, nadgarstek, pysk konia, jeżeli masz z tym problem dobrym ćwiczeniem jest wypuszczenie nóg ze strzemion a następnie jazda z palcami wyciągniętymi w dół przy cofniętym biodrze i prawie prostej nodze w kolanie.

DOSIAD WIDŁOWY
Dosiad widłowy to szereg błędów, charakteryzuje się:
– ciężar ciała przesunięty na przód, biodra wypchane do przodu,ciężar jeźdźca spoczywa zbytnio na udach i pachwinach,
– kręgosłup jest wklęsły,
– łydki uciekają do tyłu.

Taka pozycja powoduje usztywnienie ciała co skutkuje uderzaniem w siodło w kłusie ćwiczebnym i galopie. Jeździec traci równowagę i leci na przód często podpierając się o szyje konia. Trudno o prawidłowe działanie pomocy aktywizujących.
Tak jak przy dosiadzie fotelowym na początku dobrze jest dopasować odpowiednią długość strzemion, w tym przypadku będzie je trzeba skrócić. Następnie przesunąć łydkę do przodu. Rozluźnić biodra i podwinąć lekko kość ogonową pod siebie, co spowoduje pogłębienie dosiadu.

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…