Badania przed kupnem konia

3 min read
0
2
2,118

Wszyscy wiemy, że przed kupnem konia należy zrobić mu wszystkie konieczne badania. Jednak jakie z nich są najważniejsze i jaki jest ich koszt?

1. WYWIAD

Na samym początku weterynarz dowiaduje się wszystkiego o danym koniu. Jakie miał przebyte choroby, czy miał jakieś operacje. Sprawdza czy koń ma jakieś narowy i sprawdza jego ogólny stan zdrowia, jak przy rutynowej kontroli.

2. BADANIA

Pierwszym z nich jest sprawdzenie stanu oczu i tego czy koń widzi prawidłowo. Następnie osłuchuje serce i sprawdza oddech zwierzęcia. Trzeba wtedy wykluczyć wszystkie choroby związane z sercem i układem oddechowym. Teraz weterynarz ocenia postawę konia, sprawdza jego symetrię i postawę kończyn. Bardzo ważne jest sprawdzenie nóg wierzchowca, bada się je czułkami kopytowymi, zgina, skręca i dotyka, aby sprawdzić ich ruchowość i ogólny stan. Należ też zobaczyć czy konia nic nie boli w okolicach grzbietu i szyi.

3. BADANIA W RUCHU

Weterynarz często prosi o zabrania konia na ujeżdżalnie, aby sprawdzić jak ten porusza się w stępie i w kłusie. Wykluczy wtedy wszystkie problemy z kulawiznami i prawidłowym zginaniem nóg.

4. RTG, BADANIA ENDOSKOPOWE I BADANIE UZĘBIENIA

RTG to przeglądowe zdjęcia wszystkich nóg konia, wykonywane z boku, zdjęcia trzeszczek kopytowych i stawów skokowych. Badanie endoskopowe służy dogłębnemu sprawdzenia stanu dróg oddechowych, towarzyszy mu też badanie uzębienia.

5. DOPING

Czasami warto sprawdzić, czy koń którego kupujemy nie jest na lekach uspokajających albo przeciwbólowych.

6. KOSZT

Koszt takich badań waha się od 700- 1000 zł, zależy też od ilości zdjęć RTG.
Pomimo wysokiej ceny takie badania naprawdę pozwolą Wam wykluczyć wszelkie choroby i problemy z koniem. Pamiętajcie,że taki komplet badań wyjdzie taniej niż ewentualne późniejsze leczenie wierzchowca.

Autor: J.Kistowska

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …